پنجشنبه 2 فروردین ماه 1397

برگزاری سمینار آموزشی پیش دریافت کارت بازرگانی

 
سمینار آموزشی پیش دریافت کارت بازرگانی و عضویت با هدف آشنایی با بخش های مختلف و شرح وظایف اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و قوانین و مقررات حوزه های مختلف مرتبط با اعضای اتاق روز دوشنبه 6 شهریورماه 1396 در سالن جلسات اتاق همدان با حضور جمعی از افراد واجد شرایط برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، در این ابتدا مسئولین بخش های مختلف اتاق هر یک نسبت به تبیین وظایف بخش های خود و خدماتی که میتوانند به اعضای اتاق ارایه نمایند توضیحاتی ارائه نمودند. 
در ادامه مسعود عبدالملکی کارشناس آموزش اتاق همدان توضیحاتی در خصوص "تشکیلات قانونی و شرح وظایف اتاق" بیان کرد و به معرفی "امور تشکل ها،کمیسیون های تخصصی و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی" پرداخت.
 عبدالملکی همچنین خواستار "اعلام نیازهای آموزشی اعضا به این بخش" شد.
 در ادامه روح اله پورعراقیان در خصوص "بخش صدور کارت و مراحل و چگونگی طی تشریفات قانونی به منظور دریافت کارت بازرگانی، قوانین و مقررات مهم در خصوص فعالیت با کارت بازرگانی و سایر زمینه های مرتبط" توضیحاتی ارائه نمودند.
سپس جلال نزاکت ماب قائم مقام دبیر اتاق به توضیح "نقش و جایگاه اتاق های بازرگانی در کشور و فعالیت های این تشکل بزرگ و مل" پرداخت و تاکید نمود "اتاق ها به عنوان بزرگترین تشکل بخش خصوصی با تحولاتی که در دهه گذشته در این نهاد به وجود آمده است با مطالبه گری روزافزون برای اظهار نظرهای کارشناسی، دعوت به جلسات و کارگروه های تخصصی، پیشنهاد پذیرش مسئولیت در اقتصاد کشور و از سوی نهادهای حاکمیتی و همتایان خارجی، اتاق ها و تشکل های کشور و فعالان اقتصادی مواجه شده است."
پیام شمسی کارشناس بخش حقوقی و داوری  اتاق نیز در زمینه "مسائل کلان حقوقی و حقوق تجارت بین الملل و جایگاه بخش داوری اتاق و نقش مهم این بخش در حل و فصل مسایل حقوقی اعضای اتاق" توضیحاتی ارائه نمود. 
در ادامه سید امیر باقرزاده کارشناس مسئول واحد بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در خصوص سرفصل های زیر به تفصیل برای حاضرین با مثال های کاربردی، توضیحات مبسوطی را بیان داشت:
- آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات
- اهداف مقررات صادرات و واردات
- تاریخچه مقررات صادرات و واردات کشور
- تقسیم بندی کالاهای صادراتی و وارداتی
- کارت بازرگانی و شرایط و ضوابط اخذ آن
- سامانه کارت هوشمند و اهداف آن
- موانع و مشوق های صادرات
- جایگاه ایران در تجارت جهانی 
سخنران بعدی سمینار مجید عظیمی کارشناس مسئول ترانزیت کالا در اداره گمرک استان به بیان "قوانین گمرک و چگونگی طی مراحل صادرات و واردات از مبدا تا مقصد و فرآیند آن" پرداخت.
عظیمی در ادامه "نحوه ثبت سفارش در سامانه گمرک را  و شیوه نامه جهت درج اطلاعات در سایت مربوطه را تشریح و مکانیسم عملیاتی لازم را به صورت کارگاهی" بیان نمود.
سخنران آخر این سمینار سعید شکریان جم از کارشناسان ارشد مالیاتی استان توضیحات خود را  جهت رعایت تشریفات قانونی مرتبط با حوزه مالیات برای فعالان و اعضای اتاق در ۹ بند کلی به صورت زیر ارایه نمود: 
1- ثبت نام کد اقتصادی از طریق سایت و مراجعه به اداره امور اقتصادی و دارایی محل 
۲- نگهداری دفاتر و اسناد و مدارک
۳- صدور فاکتور فروش
 ۴- ثبت نام جهت کد مالیات بر ارزش افزوده
 ۵- صندوق فروش که خیلی در این مرحله برای اعضا مهم نیست
 ۶- ارسال لیست معاملات فصلی از طریق سایت
 ۷- ارسال لیست حقوق کارکنان
 ۸- تسلیم اظهارنامه مالیاتی
 ۹- تنظیم دفاتر و اسناد بر اساس واقعیت 
 
تاریخ: 1 شهریور 1396