اعتراض رييس اتاق همدان به سياست‌ها و تصميمات دولت

 
نشست صبحانه کاری محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه با جمعی از رؤسای اتاق های سراسر کشور و نمایندگان تشکل های زیرمجموعه اتاق ایران روز دوشنبه 9 مهرماه 1397 در سالن جلسات اتاق ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، علی‌اصغر زبردست، رئیس اتاق همدان در این جلسه صریح‌تر از بقیه رو به رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت "آقای نوبخت؛ به شعور فعالان اقتصادی توهین می‌کنید. من شما را نمی‌بخشم. اینکه شما فکر کنید این جمع نمی‌فهمد که چه اتفاقی درحال رخ دادن است و همه چیز را به دشمن منتسب کنید جای تاسف دارد."
وی در صحبت‌هایش ادعایی را مطرح و عنوان کرد "اینکه می‌گویید اشتغال درست شده و افزایش داشته، نشان می‌دهد که شما با مسائل کشور بیگانه‌اید، به این آماری که اشاره داشتید دقت کنید. در ۶ ماه اخیر ۵۰ درصد نیروی کار تعدیل شده است. اکثر کارخانه‌ها به‌دلیل بی‌تدبیری در ارز به نابودی کشیده شده‌اند، چطور می‌گویید اشتغال ایجاد شده؟ می‌خواهید همین وضعیت را دنبال کنید؟"
 زبردست با اشاره به تصمیمات دولت درخصوص پیمان‌سپاری ارزی گفت "پیمان‌سپاری خلاف قانون است، آیا قانون را مطالعه کرده‌اید؟"
وی به مشکلات اوراق پیمانکاران هم اشاره کرد و گفت "آن سوی میز نمی‌داند این سوی میز چه خبر است. بعد از همه این گرفتاری‌ها، آمده‌اید که بگویید می‌خواهیم با نظرات بخش‌خصوصی کار کنیم؟ شما یک عمر می‌توانستید از بخش‌خصوصی استفاده کنید و نکردید. به محض اینکه به نقطه ناامیدی رسیده‌اید، می‌خواهید از نظرات این بخش استفاده کنید؟"
غلامحسین شافعی نیز از "توسعه نامتوازن منطقه‌ای انتقاد" کرد و گفت "با وجود تدوین برنامه‌های توسعه‌ای متنوع، توسعه متوازن در سطح کشور رخ نداده و از ظرفیت‌های موجود در استان‌ها استفاده نشده است."
رییس اتاق ایران گفت "دولت باید به این سوال پاسخ دهد که چرا تعهد خود را در مورد توسعه همه مناطق کشور اجرا نمی‌کند و تنها نگاه بودجه‌ای به این موضوع دارد؛ متاسفانه دستگاه‌های مختلف به جای تحقق اهداف تعیین شده در برنامه‌های توسعه‌ای، سعی دارند اهداف خود را اجرایی کنند و این به معنای انحراف منابع کشور است."
وی مساله دیگری را که در حال حاضر "شرایط اقتصادی را پیچیده کرده است شیوه توزیع منابع کشور" دانست و گفت "یارانه‌ها با نیت حمایت از اقشار آسیب‌پذیر پرداخت می‌شوند؛ اما بخش قابل‌توجهی از این منابع به دست آنهایی که باید نمی‌رسد و برعکس افراد برخوردار از آنها منتفع می‌شوند."
 به باور رئیس اتاق ایران "یارانه‌ای که در قالب دلار ۴۲۰۰ تومان هم پرداخت می‌شود به اقشار آسیب‌پذیر نمی‌رسد."
 او تاکید کرد "باید شیوه استفاده از منابع کشور برای حمایت از این اقشار را تغییر دهیم."
رئیس سازمان برنامه و بودجه به "تحریم‌های آمریکا" اشاره کرد و مهم‌ترین وظیفه دولت در چارچوب اقتصاد کلان و سیاسی را از یک‌سو "تعادل اقتصادی و از سوی دیگر، توسعه" دانست.
 محمدباقر نوبخت گفت "تعادل اقتصادی را از طریق اعمال سیاست‌های اقتصادی اعم از سیاست‌های پولی و مالی از طریق تسویه بازارها انجام می‌دهیم که این بخش کاملا مرتبط با فعالان اقتصادی است؛ بخش دیگر هم توسعه است که برخی معتقدند متوازن نبوده است، این مساله ناشی از نوعی غفلت نسبت به آمایش سرزمین و توانایی مناطق و استان‌ها است."
وی به این نکته اشاره کرد که "آمایش سرزمین دو سال است که شروع شده و تا پایان سال سند جامع آن آماده می‌شود."
نوبخت "آماری درخصوص اشتغال" ارائه داد، آماری که نشان می‌داد "دولت توانسته اشتغال ایجاد کند اما جمعیت بیکار مانند یک استخر آب است و اشتغال‌زایی دولت مانند برداشتن یک پیاله آب از آن استخر."
رئیس سازمان برنامه و بودجه  گفت "در این راستا باید بتوانیم تا آنجا که امکان دارد، چالش و تکانه ارزی که در بنگاه‌های تولیدی کشور به‌وجود آمده را جبران کنیم تا از کاهش تولید جلوگیری کرده و اثر آن را در بازار کار و کالا کم کنیم."
 همچنین او از "۵ بسته سیاستی برای کنترل بازار ارز و سایر مسائل اقتصادی از جمله معیشت عمومی یاد کرد و گفت تلاش می‌کند تا در نیمه دوم امسال اجرای آنها آغاز شود."
 
  • تاریخ :
  • 9 مهر 1397