اعزام هیات اقتصادی و کارشناسی استان همدان به بغداد

گزارش سفر هیات اقتصادی و کارشناسی استان همدان به بغداد

 2  الی۴ شهریور ماه ۹۸

طاهره ایزدی دبیر اجرایی اتاق بازرگانی،صنایع معادن وکشاورزی استان همدان در صدر یک هیات تجاری و اقتصادی با همراهی رحیم مرتضایی عضو هیات نمایندگان اتاق همدان،
گلی پور مدیر عامل نمایشگاه های بین المللی همدان،فراهانی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان و رییس کلینیک تخصصی افق،شاخصیرییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت با هدف بررسی زمینه های توسعه ی گردشکری سلامت استان همدان جهت مقدمات اعزام تیم پزشکی و همچنین بررسی های اولیه نحوه حضور در نمایشگاه بین المللی بغداد به استان های بغداد و کربلا صورت گرفت.

برنامه های اعزام با هماهنگی سفارت محترم جمهوری اسلامی ایران در بغداد و‌همچنین همکاری خوب و شایسته رایزن بازرگانی به شرح ذیل تنظیم و اجرا گردید.

در اولین  روز سفر این هیئت اقتصادی گروه پزشکی بازدیدهایی از بیمارستان های کربلا جهت ارزیابی و مذاکره داشته و از ظرفیت های پزشکی این استان اطلاع حاصل کرده و در دیدار با مدیریت بیمارستان زین العابدین (ع) کربلا در خصوص روابط دو جانبه و گردشگری سلامت و تبادل پزشکان بحث و گفتگو کردند.

در ادامه دبیر و عوامل اجرایی اتاق همدان به همراه مدیر عامل شرکت های نمایشگاه های بین المللی استان و مدیران اجرایی ضمن بازدید از سایت نمایشگاه های بین المللی بغداد وپاویون جمهوری اسلامی ایران در بغداد  ، نشستی با هاشم محمد حاتم السودانی مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی بغداد به منظور عقد قرارداد و بررسی زمینه های همکاری و تعامل بیشتر برای حضور توانمند استان در نمایشگاه بغداد برگزار نمودند.

در ادامه این هیات تجاری- بازاریابی جهت آشنایی با  نمونه سرمایه گذاری  وصدور خدمات فنی ومهندسی و مدل نمایشگاهی  و الگوی بازاریابی از پروژه ساختمان سازی بسمایه کره جنوبی در بغداد و آپارتمان های جدیدالاحداث بازدید نمودند.

 

در ادامه برنامه های این هیات تجاری پیرو هماهنگی های قبلی و جهت اجرایی نمودن بندهای تفاهم نامه همکاری اتاق همدان با اتاق بغداد برای ایجاد دفتر نمایندگی، نشستی مشترک در محل فدراسیون اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق با حضور محمد سامی رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی و اعضاء هیات رئیسه اتاق بازرگانی عراق و ناصر بهزاد رایزن بازرگانی ایران در عراق برگزار گردید.

تبادل پیش نویس همکاری های اتاق همدان با اتاق بغداد، ایجاد دفتر ثابت اتاق همدان در عراق و اجرای برنامه های توریسم سلامت ، شناسایی و معرفی  تجار جهت تامین مواد اولیه ،ارایه خدمات مشاوره تخصصی ،همکاری مشترک درجهت شناسایی وجذب سرمایه گذار از جمله  موضوعات این نشست مشترک بود.

در این نشست ایزدی دبیر اتاق همدان ضمن دعوت ازتجار وبازرگانان بغداد برای حضوردر همدان به معرفی پتانسیل های استان در زمینه اقتصادی و گردشگری و سایر حوزه ها پرداخت.

همچنین در خصوص برگزاری  زود هنگام جلسه معرفی  پتانسیل های اقتصادی  استان  و معرفی پروژه های سرمایه گذاری در نمایشگاه بین المللی بغداد بحث و تبادل نظر شد و مدیر عامل نمایشگاه های بین المللی همدان در خصوص ظرفیت های نمایشگاه همدان مباحثی را مطرح نمود.

محمد سامی رییس اتحادیه اتاق های بازرگانی ضمن استقبال گرم از این تیم اقتصادی برگسترش روابط دو استان، تاکید نمود و اذعان داشت " تمامی قراردادها و ارتباطات تجاری بین طرفهای عراقی و ایرانی از طریق دو اتاق صورت گیرد و اعضا ملزم به ارتباط ودریافت تاییده قبل از انعقاد قرارداد از اتاق باشند"  همچنین در حوزه گردشگری سلامت نیز دبیر اتاق عراق پیشنهاداتی را ارائه نمود و در خاتمه اعضای هیات تجاری حوزه های تخصصی خود را معرفی نمودند .

در دومین روز این سفر اعضای تیم اقتصادی اتاق همدان در محل سفارت ابتدا نشستی با طباطبایی کاردار وجانشین سفیر ایران در بغداد و ناصر بهزاد  رایزن بازرگانی ایران در بغداد داشتند.

طاهره ایزدی دبیرکل اتاق همدان و اعضای هیات تجاری استان در دفتر بهزاد رایزن بازرگانی ایران درعراق به بیان دیدگاه های اعضای هیات و تشریح مواضع و رویه های همکاری های بازرگانی و صنعتی در عراق پرداختند.

در ادامه هیات تجاری بازاریابی استان همدان با سید موسی علیزاده طباطبایی کاردار و جانشین سفیر ایران در عراق نشست داشته و از راهکارهای ایشان در حوزه گسترش روابط و حضور توانمند در کشور عراق جهت توسعه اقتصادی و افزایش صادرات‌ بهرمند شدند.

دبیر اتاق همدان در این نشست خاطر نشان ساخت "نگاه سفارت ایران در بغداد یک نگاه اقتصادی است و همین امر بر حجم خوب روابط تجاری واقتصادی بین دو کشور به طور مثبتی منعکس شده است.

طباطبایی کاردار و جانشین سفارت ایران در بغداد نیز تاکید کرد"رویکرد سفارت جمهوری اسلامی ایران و رایزنی بازرگانی ایران در بغداد بر ارتقا مناسبات بازرگانی بین دو کشور متمرکز شده است،به گفته وی محور اصلی فعالیت های سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق حول مسائل اقتصادی می گردد.

نشست سوم این هیات تجاری و بازاریابی  نشست مشترک با عبد زایر رئیس مجلس اعمال وطنی عراق در بغداد بود.

 در این نشست  استراتژی همکاری های دولت  عراق وایران  وظرفیت های سرمایه گذاری مشترک  در منطقه آزاد  دیاره  و آمادگی   برای معرفی سرمایه گذاران عراقی اعلام  و این مهم را به عنوان راه حل مناسب برای دو کشور با توجه به تحریم های ظالمانه دولت آمریکا دانست،  همچنین در این نشست  مذاکره جهت همکاری در حوزه سرمایه گذاری -تشریح همکاری های نمایشگاهی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ادامه  نشست جهت آشنایی طرف های عراقی با ظرفیت های استان فیلم پتانسیل های اقتصادی و گردشگری استان به سمع و نظر حضار رسید .

پایان نشست های این تیم اقتصادی  نشست با  حنان الفتلاوی مشاور نخست وزیر عراق در امور زنان بود .  در این نشست وی به توسعه همکاری‌های بین زنان ایرانی و عراقی اشاره نمود و تاکید داشت "این مسئله باید در اولویت مناسبات دو کشور قرار گیرد."

وی ابراز امیدواری کرد زنان ایرانی همانطور که در حوزه های مختلف موفق بوده اند در زمینه فعالیت تجاری نیز موفق عمل خواهند نمود.

وی در ادامه از سفر زودهنگام خود به ایران به  دعوت «معصومه ابتکار» معاون ریاست جموری ایران در امور زنان و خانواده خبر داد.

الفتلاوی اولین زن عراقی است که حزب سیاسی در این کشور تاسیس کرده و هم اینک این حزب در پارلمان عراق دارای 3 کرسی است.

طاهره ایزدی دبیرکل اتاق بازرگانی همدان نیز در این دیدار خاطر نشان ساخت" یکی از راه های برون رفت از چرخه فقر زنان در حوزه توسعه ای استقلال مالی است که پیشنهاد می گردد از ظرفیت های استان همدان در ارائه طرح های اشتغال زایی زنان عراق استفاده شود، وی  از آمادگی  در گسترش همکاری ها در حوزه های توانمند سازی زنان در شاخه های مختلف خبر داد.

 ایزدی با اشاره به ظرفیت های استان همدان در حوزه توریسم، گردشگری سلامت و تجارت، خواستار همکاری های بیشتر استان همدان و کشور عراق شد.

در این دیدار فراهانی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان و رییس کلینیک تخصصی افق نیز گزارشی از توانمندی های استان همدان در زمینه پزشکی و پذیرش دانشجویان عراقی در دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا همدان ارائه کرد و اظهار داشت"درحال حاضر 90 دانشجوی خارجی از 8 کشور مختلف در دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا مشغول تحصیل هستند.

در ادامه سمیعی مسئول کمیته سلامت کمیسیون گردشگری اتاق همدان نیز  گزارشی از فعالیت های صورت گرفته  وسفر قبلی خود در حوزه  بررسی راه کارهای  توسعه گرشگری سلامت   با بهره گیری از ظرفیت های استان همدان در عراق ارائه نمود.

خاطر نشان می سازد در این دیدار  فاطمه سماواتی  مدیر امور بین الملل اتاق همدان و خانم ها صدری و اشرف مدیران نمایشگاههای داخلی وخارجی  شرکت نمایشگاههای بین المللی  همدان این تیم اقتصادی بازرایابی را همراهی می کردند.

  • تاریخ :
  • 7 شهریور 1398