بررسی مسائل حوزه ساختمان در کمیسیون مهندسی اتاق همدان

 
بیست و دومین جلسه کمیسیون تخصصی احداث و خدمات فنی و مهندسی روز سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 با ریاست امیر اسلامیه نایب رییس اتاق همدان، طاهره ایزدی دبیر اجرایی اتاق و اعضای کمیسیون در سالن جلسات اتاق همدان برگزار شد.
در ابتدای جلسه اسلامیه  با توجه به "اعزام هیأت تجاری به اتریش و نمایشگاه های جانبی" اظهار نمود "حضور در نمایشگاه می تواند باعث آشنایی با شرکای تجاری شده و آغازگر فعالیت های تجاری باشد."
نایب رییس اتاق همدان با اشاره به اینکه "مطالب و مسائل از اتاق های استان ها به اتاق ایران ارسال و پیگیری می شود، به تعدادی از نامه های ارسالی که مرتبط به مسائل اعضای کمیسیون مهندسی اتاق همدان در سطح کشور توسط ایشان مطرح و پیگیری شده بود" اشاره داشت.
رییس کمیسیون همچنین خاطرنشان ساخت"مکاتبات و نامه های ارسال شده به اتاق ایران با بررسی مستندات و راهکارها پیگیری میشود."
وی تأکید داشت "شرکت های چینی جهت تداوم حضورشان در ایران به دنبال شریک تجاری در ایران برای خود هستند که فعالین اقتصادی باید این فرصت را مغتنم شمارند."
در ادامه ایزدی دبیر اجرایی اتاق نیز با بیان اینکه "نمایشگاه با محوریت ساختمان های هوشمند، صنعت ساختمان و روش های اجرایی در اتریش برگزار می شود" خواستار "حضور اعضای کمیسیون مهندسی اتاق جهت آشنایی و همچنین معرفی پتانسیل ها و ظرفیت های استان در صنعت ساختمان" شد.
دبیر اجرایی اتاق "حضور در نمایشگاه فوق را فرصت مناسبی جهت مذاکره و تأثیرگذار در بهبود وضعیت صنعت ساختمان استان" بیان نمود.
ایشان همچنین درخصوص هزینه های سفر اعلام داشت "اتاق برنامه ریزی جهت هزینه کمتر برای حضور فعالین اقتصادی در نمایشگاه های خارج از کشور را در اولویت کاری امور بین الملل قرار داده است."
ایزدی حضور در نمایشگاه فوق را "آشنایی با معماری آینده آسیا و آفریقا" بیان نمود.
دبیر اجرایی اتاق گفت "با توجه به هزینه بالای سفر، هماهنگی جهت بازدید از نمایشگاه های دوکشور دیگر نیز انجام شده است."
سپس سماوات مسئول امور بین الملل به شرح کامل برنامه رویداد future of Bilding 2019  که شامل "کنفرانس، نمایشگاه جانبی، بازدید از پروژه ها و دیدارهای B2B  با موضوع نوآوری در زمینه معماری و مصالح ساختمانی و ... می باشد" و توضیحات مبسوطی ارائه نمود.
وی خاطرنشان ساخت "برنامه اعزام هیأت تجاری به اتریش با رایزنی هایی که از قبل با سفیر اتریش انجام شده، برنامه ریزی شده است."
در ادامه اعضای محترم کمیسیون به بیان مسائل حوزه خود پرداخته و راهکارهای عملیاتی نیز ارائه دادند.
مرتضی اسکندری نایب رییس کمیسیون اشاره به "بسترسازی مناسب جهت حضور فعالین اقتصادی در نمایشگاه های خارج از کشور" داشت.
وی همچنین خواستار "برگزاری دوره های آموزشی جهت آشنایی فعالین اقتصادی با نحوه شرکت و فواید حضور در نمایشگاه های خارجی" شد.
همچنین صادق پوینده نماینده انبوه سازان استان اظهار نمود "با پایین آمدن سود بانکی حجم وسیعی از از نقدینگی افراد وارد بحث مسکن شد و همین امر منجر به بالا رفتن و عدم ثبات در قیمت مسکن" شد.
در ادامه بهمن عندلیبی دیگر نماینده انجمن انبوه سازان استان "گران شدن مصالح، تفاوت و متغیر بودن قیمت ها را از عوامل درماندگی انبوه ساز" بیان و اظهار نمود "با حمایت و همکاری اتاق می توان مسائل و مشکلات را در کمیسیون مقررات زدایی دولتی اتاق ایران منعکس و نتایج مثبت دریافت نمود."
وی همچنین افزود "بخشنامه های جدید باید با نفی مصوبات قبلی اجرایی شود و در صورتیکه مصوبات قبلی همچنان قابل اجرا می باشد، امکان اجرایی شدن بخشنامه جدید نیست."
عندلیبی گفت "آمار سرمایه گذاری در استان درحال کاهش است و عدم همکاری دستگاه های دولتی باعث فرار سرمایه از بخش مسکن شده است."
علیرضا پورنجفی مدیرعامل شرکت زرین بتن نیز اظهار نمود "با توجه به توان بالای استان در تولید انواع بتن و سایر محصولات، همچنان شاهد خرید مصالح از سایر استان ها هستیم و این امر منجر به متضرر شدن تولیدکنندگان استان می شود."
 
  • تاریخ :
  • 3 اردیبهشت 1398