بررسی مسایل اقتصادی شهرستان تویسرکان با حضور ریاست اتاق همدان

نشست بررسی مسایل اقتصادی شهرستان تویسرکان با حضور علی اصغر زبردست ریاست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان، حبیب مومیوند فرماندار تویسرکان، محمدمهدی مفتح نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی و فعالین اقتصادی تویسرکان روز پنج شنبه 10 خردادماه 1397 در سالن جلسات فرمانداری تویسرکان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، این نشست به منظور بررسی موضوع خواهرخواندگی تویسرکان با شهر نیکسار ترکیه و ثبت برند جهانی گردوی تویسرکان تشکیل شده است.
 در ابتدا علی اصغر زبردست به بیان "جایگاه، فعالیت ها و وظایف قانونی اتاق بازرگانی" پرداخت و محورها و هدفگذاری اتاق را "1- عضو محوری، 2- افزایش سقف کرسی های اتاق همدان در اتاق ایران" بیان نمود.
 ریاست اتاق همدان با اعلام اینکه "تعداد 18 تشکل فعال در اتاق همدان وجود دارد" خواستار "تلاش و همکاری فعالان اقتصادی تویسرکان در جهت ملی نمودن تشکل های اتاق به ویژه گردو و همچنین ثبت برند گردوی تویسرکان" شد.
 در ادامه فرماندار تویسرکان نیز با اعلام اینکه "4700 کارگاه مبل و منبت در تویسرکان فعالیت دارند" اظهار نمود "7000 نفر در این زمینه اشتغال دارند" و این امر را از نقاط قوت تویسرکان بیان نمود.
مومیوند افزود "رایزنی‌هایی برای خواهر خواندگی تویسرکان با شهر "نیکسار" ترکیه در زمینه توسعه امور مربوط به باغ های گردو انجام شده و پس از بررسی‌ها و تحقیقات نهایی این مقوله به مرحله اجرا در می‌آید."
نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی گفت "گردوی تویسرکان باید به عنوان یک برند جهانی منحصر به فرد ثبت شود."
محمد مهدی مفتح  اظهار داشت "اکنون طرح اصلاح و سرشاخه‌کاری درختان گردو در تویسرکان به عنوان شهر جهانی گردو در حال اجراست."
وی افزود "در سال 94 شاهد سرمازدگی حدود 100 درصدی باغ های گردوی تویسرکان بودیم که همین مساله سبب شد تا به سوی اصلاح باغ های گردو و نژادهای مقاوم در برابر سرما حرکت کنیم."
مفتح اعلام نمود "شهرستان تویسرکان با دارا بودن بیش از پنج هزار و 500 هکتار باغ های گردو و تولید این محصول با کیفیتی در سطح جهانی، پاتخت گردوی ایران نام گرفته است."
 
  • تاریخ :
  • 10 خرداد 1397