بیست و سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

 

استاندار همدان در بیست و سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تاکید کرد:

دستگاه های اجرایی در حمایت از بخش خصوصی باید به نقطه مشترک رسیده و اختلاف های بین بخشی را کنار بگذارند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع معادن وکشاورزی استان همدان بیست و سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی عصر روز چهارشنبه ۲۴ مهر ماه ۹۸ با حضور سعید شاهرخی استاندار همدان،علی اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی همدان و سایر مدیران ارشد دستگاه های اجرایی و فعالین اقتصادی با محوریت طرح مسائل حوزه گردشگری،در سالن جلسات شهدا استانداری همدان برگزار گردید.

فعالین اقتصادی در این جلسه موضوعات ذیل را در دست بررسی قرار دادند:

 1- استثنا صنعت گردشگری از قانون نظام صنفی بعنوان بخش خاص

 2- پیشنهاد اصلاح بند ز ماده 132 قانون مالیات مستقیم

 3- پیشنهاد نیازسنجی فضاهای اقامتی استان و ساماندهی خانه مسافرها وفضاهای  اسکان آموزش و پرورش

 4- بررسی مشکلات صدور پروانه ساختمانی  هتل بابا طاهر و هتل علیصدر

 5- تسریع در واگذاری موزه های  خصوصی

در ابتدا این جلسه علی اصغر زبردست رئیس اتاق همدان ضمن گرامیداشت ایام اربعین حسینی و تقدیر از مدیریت ارشد استان در راستای همکاری های لازم جهت برگزاری منظم جلسات شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی به فعالیت های مستمر کمیسیون گردشگری اتاق همدان اشاره نمودند.

در ادامه شهرام شیروانی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق همدان با ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده در این کمیسیون از پیگیری در جهت اضافه شدن عنوان گردشگری به نام پارلمان بخش خصوصی کشور خبر داد و اذعان داشت در راستای توسعه حوزه آموزش گردشگری در حال رایزنی جهت دریافت مجوز دانشگاه جامع علمی کاربردی،جهت توسعه موضوعاتی از قبیل هتلداری و تاسیسات گردشگری هستیم. وی بعنوان نماینده بخش خصوصی در حوزه گردشگری به ترتیب موانع توسعه گردشگری استان را جهت حل وفصل در جلسه طرح مسئله نمودند.

استاندار همدان  در بیست و سومین جلسه اعضای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با توجه به طرح مسئله رئیس کمیسیون گردشگری در مورد استثنا صنعت گردشگری از قانون نظام صنفی بعنوان بخش خاص به اختلاف میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اتاق اصناف درباره نرخ و تعرفه سفره خانه های سنتی و تاسیسات گردشگری پایان داد.

به گفته وی تاسیسات گردشگری تابع قانون خاص میراث هستند اما بازرسان اتاق اصناف برابر مقررات خود به جرائم و شکایتهای مردم از این اماکن رسیدگی کرده و موجب ضرر و زیان فراوان صاحبان این مکان ها می شوند که شایسته نیست.

شاهرخی گفت: از این پس نرخ نامه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ستاد تنظیم بازار بازنگری و تائید می شود و همه دستگاه های نظارتی و متولی باید به مصوبه این ستاد تمکین کنند.

استاندار همدان در مورد طرح موضوع حمایت از مجموعه دارن بخش خصوصی با بیان اینکه طبق قانون دولت موظف به حمایت از مجموعه‌داران است، تاکید کرد: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان باید مکان مناسبی در اختیار مجموعه‌دار همدانی برای ایجاد موزه خصوصی قرار دهد.

وی با صراحت به تمام کسانی که این کار را نهی می‌کنند، گفت: مجموعه‌داری نه تنها عیب نیست بلکه افتخاری برای استان همدان محسوب می‌شود که مهد تاریخ و فرهنگ است.

استاندار همدان با اشاره به اینکه بنای تاریخی پوستی زاده متعلق به شهرداری و بین این نهاد و شورای شهر اختلاف هایی بر سر واگذاری این خانه به بخش خصوصی وجود دارد، به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان دستور داد منتظر نتیجه این موضوع نماند.

شاهرخی خاطرنشان کرد: نظر شورای شهر برای ما محترم است، اما میراث فرهنگی وظیفه دارد در سریعترین زمان مکان دیگری برای راه‌اندازی موزه خصوصی در اختیار مجموعه دار حاضر قرار دهد.

وی یادآوری کرد: همراهی نکردن مسئولان استان با مجموعه داران آثار تاریخی موجب فرار این افراد و به نمایش درآمدن این آثار ارزشمند در دیگر نقاط کشور است.

استاندار همدان با بیان اینکه باید به بخش خصوصی خوش بین و نگاه مثبت داشته باشیم، افزود: دستگاه های اجرایی در حمایت از بخش خصوصی باید به نقطه مشترک رسیده و اختلاف های بین بخشی را کنار بگذارند.

ساماندهی خانه مسافرها بدون مجوز و نیازسنجی و  اجرای طرح مطالعاتی برای جلوگیری از ساخت هتل های مازاد در همدان از دیگر مواردی بود که استاندار همدان به آنها تاکید کرد.

  • تاریخ :
  • 24 مهر 1398