رییس اتاق همدان: "همایش فرصتهای اقتصادی ایران و اقلیم گامی برای توسعه روابط"

 
کنفرانس توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق 12الی 13اردیبهشت ماه 1397 با حضور هیأتی از فعالین اقتصادی استان همدان با ریاست علی اصغر زبردست رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان در اربیل برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، اتاق مشترک ایران و عراق  هیاتی متشکل از شرکت های توانمند و فعال ایرانی که همدان بخشی از آن ها را به خود اختصاص می داد، در این کنفرانس اعزام نمود. 
علی اصغر زبردست "برگزاری همایش فرصت های اقتصادی ایران و اقلیم در اربیل را گامی مهم برای توسعه روابط دو طرف" ارزیابی کرد.
رییس اتاق همدان با اعلام این مطلب گفت "این همایش با نظارت نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق و در راستای دستور رییس جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط بین دو طرف برگزار شده است."
به گفته وی "در پی سفر نیچروان بارزانی به تهران و دیدار با دکتر حسن روحانی و علی الخصوص تاکید ریاست جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط اقتصادی با اقلیم، نخست وزیر اقلیم در تصمیمی از همه اتاق های بازرگانی در کردستان عراق خواست برای توسعه روابط گام های اساسی برداشته شود."
رییس اتاق همدان افزود "بر اساس برنامه ریزی و تصمیم گیری ها مقرر شد همایش فرصت های اقتصادی ایران و جمهوری اسلامی ایران در اربیل با حضور استاندارهای 6 استان آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان شرقی، تهران و اصفهان و همچنین مقامات اقتصادی دولت عراق و اقلیم برگزار شد."
زبردست  اظهار کرد "در این همایش ساخت و تاسیس شهرکهای صنعتی در مرزها، همکاریهای اقتصادی در زمینه کشاورزی، صنعتی، گردشگری، سرمایه گذار و مبادلات مرزی در قالب کارگروههای تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت."
رئیس اتاق همدان در خصوص افراد دعوت شده به این همایش نیز گفت "معاون وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران در امور اقتصادی، وزیرصنعت و معدن جمهوری اسلامی ایران و عراق به همراه نماینده ویژه نخست وزیر عراق در زمره مهمانان ویژه این همایش بودند."
حسن دانايي فر مشاور معاون اول رئيس جمهوري و دبير ستاد توسعه روابط اقتصادي ايران و عراق نیز در اربيل گفت "تنوع حضور هيات هاي مختلف در اين همايش بيانگر اين است که اين همايش نشستي مهم در توسعه روابط اقتصادي بين عراق و ايران و بخصوص در منطقه کردستان عراق مي باشد."
سفير پيشين ايران در بغداد افزود "روابط مردم در مناطق مختلف عراق با جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري اسلامي ايران روابطي تاريخي و مثال زدني است، از اين رو برگزار کنندگان اين همايش مي کوشند اين روابط تاريخي را در حوزه اقتصادي نيز توسعه دهند."
وی در ادامه اضافه کرد "رساندن روابط اقتصادي منطقه با جمهوري اسلامي ايران به سطح قبل از حضور داعش در عراق هدفي منطقي و دست يافتني است و ما با مقامات اقليم کردستان عراق در اين خصوص وحدت نظر داريم."
دانايي فر تصريح کرد "همايش فرصت هاي اقتصادي ايران و اقليم مي تواند سرعت بيشتري به حجم و ميزان روابط اقتصادي عراق و جمهوري اسلامي ايران در منطقه کردستان عراق ببخشد."
گفتنی است، براساس اعلام رسمی در کردستان عراق روابط اقتصادی این منطقه با ایران قبل از ظهور گروه تروریستی و تکفیری داعش به بیش از هفت میلیارد دلار در سال می رسید. 
این رقم بعد از ظهور داعش و بحران اقتصادی در منطقه کاهش یافت، حال اقلیم کردستان و ایران در صدد هستند با توسعه روابط موجب بهبود هر چه بهتر ارتباطات فی ما بین در حال حاضر باشند.
مشارکت استانداران جمهوری اسلامی ایران و جلسات کاربردی آنها  با همتایان عراقی در این همایش از ویژگی های این دوره از همایش اقتصادی بود که می تواند در ساماندهی بازارچه های مرزی و روانسازی مقررات و توسعه روابط تجاری و بازرگانی استان های همجوار تاثیرگذار باشد.
همایش اقتصادی  مشترک ایران و اقلیم در اربیل یک رویداد بزرگ اقتصادی است که درشناخت فرصت ها وظرفیت های اقتصادی و تجاری و بازرگانی، گردشگری، سرمایه گذاری مشترک  با اهمیت تلقی می شود.
در همایش اربیل علاوه بر نشست های عمومی  جلسات تخصصی در کمیته های فرعی تحت عنوان فرصت های سرمایه گذاری مشترک، کشاورزی، صنعت، معدن، تجارت، گردشگری با حضور مقامات و فعالان اقتصادی برگزار شد.
این همایش دو روزه تلاش داشت با بررسی ظرفیت‌های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق، روند مناسبات اقتصادی دو طرف را به دوران قبل از داعش برگرداند.
عراق در دوران پساداعش ( پس از داعش)، تلاش دارد با رویکرد اقتصادی روند رشد و پیشرفت خود را با همکاری کشورهای منطقه به ویژه همسایگان سرعت بخشد. با برقراری ثبات و آرامش نسبی در مناطق مختلف عراق درپی شکست گروه تروریستی داعش، فضا برای توسعه مناسبات اقتصادی دوجانبه و چندجانبه عراق فراهم شده است. در این میان اقلیم کردستان عراق تلاش دارد با تقویت مناسبات، وضعیت اقتصادی خود را که در دوران اشغالگری داعش تحت تاثیر قرار گرفته بود، سر و سامان دهد. بر همین اساس برگزاری همایش فرصت‌های اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق معنا و اهمیت پیدا می‌کند.  
ارتباط مردمی استان‌های هم‌مرز ایران و اقلیم کردستان عراق و اشتراک‌های زبانی و قومی، عنصری مهم و کلیدی در روند رو به رشد مناسبات اقتصادی دو طرف در دوران پساداعش است. 
مهمترین مزیت در روابط ایران و کلیت کشور عراق و ازجمله اقلیم کردستان این کشور، وجود روابط تاریخی و اشتراک‌های مردمی است و همین موضوع در رشد مناسبات اقتصادی تاثیرگذار است.
نگاه ایران به عراق، نگاهی واحد و درچارچوب، حفظ تمامیت‌ ارضی عراق است و آنچه توسعه مناسبات تهران و اربیل را شکل می‌دهد، توجه به یکپارچگی عراق است. کمک ایران به اربیل زمانی که داعش درحال نزدیک شدن به دروازه‌های این شهر بود ثابت کرد سیاست ایران به‌عنوان کشور همسایه عراق، توجه به حفظ یکپارچگی این کشور است.
همین رویکرد در فضای پساداعش هم حاکم است و توسعه مناسبات اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق، درچارچوب مناسبات تهران- بغداد قرار دارد و این رویکرد؛ سیاست دوستانه ایران را در برابر مردم مناطق مختلف عراق نشان می‌دهد. 
با توجه به این سیاست، همایش فرصت‌های اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق، فرصت مناسبی برای تقویت همکاری‌های دو طرف با هدف رشد حوزه اقتصادی است تا همه مردم عراق از آن بهره مند شوند. ظرفیت‌های خوبی بین ایران و اقلیم کردستان عراق برای توسعه روابط اقتصادی وجود دارد که به کارگیری همه این ظرفیت‌ها، به رویکرد اقتصادی عراق در دوران پساداعش کمک می‌کند.  
حضور فعال اتاق بازرگانی همدان و فعالان اقتصادی  استان در کنار  بخش خصوصی ایران در کردستان عراق، نیازهای اقتصادی این منطقه را پوشش خواهد داد و این سیاست با رویکرد اقتصادی دولت مرکزی عراق همخوانی دارد.
شایان ذکر است استانداران اربیل، سلیمانیه، دهوک، حلبچه و روسای اداره گرمیان و راپرین، نخست وزیر، وزیر بازرگانی، رئیس هیات سرمایه گذاری، رئیس هیات گردشگری، رئیس کل گمرک، استانداران و روسای اتاق های بازرگانی اقلیم کردستان، وزیر بازرگانی و رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق و وزیر صمت، رئیس سازمان توسعه تجارت و استانداران مرزی ایران، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان، سفرای کنونی و سابق ایران در بغداد و مقامات حکومتی و اتاق های بازرگانی و فعالان اقتصادی عراق و ایران ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق، حسن دانایی فر سفیر سابق ایران در بغداد و و مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق، محمد شیاع سودانی وزیر صنعت عراق، علی سندی سرپرسی وزارت بازرگانی اقلیم کردستان و استانداران اقلیم کردستان از دیگر مهمانان این همایش هستند.
 
  • تاریخ :
  • 15 اردیبهشت 1397