سومین جلسه کمیته فرش اتاق همدان

سومین جلسه کمیته فرش اتاق بازرگانی صنایع معادن وکشاورزی استان همدان با هدف بررسی و رفع موانع تولید و صادرات این محصول صبح روز سه شنبه 16 مرداد ماه 98 با حضوررئیس و دبیر اجرایی اتاق همدان و جمعی از فعالان عرصه فرش استان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اتاق همدان علی اصغر زبردست در ابتدای این جلسه ضمن خیر مقدم به فعالان حوزه فرش استان آخرین وضعیت صادرات،تولید و موانع موجود را مورد سوال قرار داد.کندی از فعالان این حوزه در این رابطه اظهار داشت همدان از دیرین از مراکز اصلی تولید وصادرات فرش بوده و دارای پیشینه تاریخی درخشانی است وی اذعان داشت هم اکنون میزان صادرات بسیار ناچیز بوده اما خروج غیر قانونی این محصول مشهود است،  وی میزان  صادرات همدان را در حوزه فرش دستباف 298 هزار دلار اعلام و تاکید کرد

وی تاکید کرد از مهمترین مشکلات ما در حوزه صادرات فرش عدم وجود کارشناسان خبره و ارزیاب های با تجربه در اداره گمرک می باشد

در ادامه اسکندری از دیگر فعالان این حوزه مشکلات عدیده  حمل و نقل و کانتینر را از مهم ترین معضلات صادرات محصول از استان برشمرد و تاکید کرد شرایط ارز و تحمیل پیمان سپاری ارزی به صادر کنندگان چرخ صادرات را از پای انداخته است.

ایشان در ادامه برگزاری و استقبال از نمایشگاه فرش را در سال جاری ضعیف ارزیابی کرده و اشاره کرد عدم پرداخت به ایده های  جدید طراحی در کاهش میزان فروش و صادرات این محصول بی تاثیر نبوده است.

سپس فعالین حوزه فرش استان خواستار جمع آوری اطلاعات تخصصی مانند گره رنگ طرح و...  در بازارهای خارجی هدف صادرات از سوی سازمان صمت شدند.

در ادامه ایزدی دبیر اتاق همدان حضور فعال تلاشگران حوزه فرش استان و پیگیری مسائل و رفع مشکلات جاری این حوزه بدست بخش خصوصی را بسیار مثبت ارزیابی نمود و اذعان داشت با فعالیت و ارتباط مستمر و اطلاع و حضور در نمایشگاه های خارجی میتوان بخش عمده ای از موانع صادراتی این محصول را مورد شناسایی و تسهیل نمود.

در پایان علی اصغر زبردست رئیس اتاق همدان خواستار تشکیل کمیته اجرایی فرش با حضور کارشناسان و صادرکنندگان در حوزه های تخصصی این محصول شد و اذعان داشت با دعوت از مدیران مربوطه  و هم فکری و هم افزایی طرفین در بخش های دولتی و خصوصی می توان مسیر صادرات را از استان تا حد زیادی هموار نمود

زبردست تک روی و فعالیت های انفرادی فعالین این حوزه را در استان همدان  آسیب بزرگی برشمرد و خاطر نشان ساخت شهرهای تبریز و اصفهان توانستند با هم افزایی و اتحاد های درون صنفی خود اهداف بزرگ اقتصادی را برای استان خود مورد هدف قرار دهند و وابستگی خود را به بدنه دولت کاهش دهند.

در ادامه مقرر شد نقطه نظرات و راهکارهای رفع موانع جاری حوزه فرش جمع آوری و  طی نامه ای مکتوب  جهت پیگیری به اتاق ایران ارسال گردد.

  • تاریخ :
  • 16 مرداد 1398