نشست تخصصی آمایشی مدیران منطقه 3 کشور

رئیس اتاق همدان در نشست تخصصی آمایشی منطقه ۳ کشور اظهار داشت

گام مهم برای توسعه اقتصادی در منطقه 3 گره‌گشایی از مشکلات فعالان اقتصادی است.

به گزارش روابط عمومی اتاق همدان ، نشست تخصصی آمایشی منطقه سه کشور باحضور شاهرخی استاندار همدان،علی اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان همدان ، آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس امور استان‌های سازمان برنامه و بودجه کشور، خاکی، نایب رئیس اتاق خرم آباد و مدیران اقتصادی استان‌های منطقه ۳کشور (همدان، کرمانشاه، لرستان و ایلام) به میزبانی استان همدان با هدف بررسی محور‌های توسعه منطقه‌ای در حوزه کشاورزی، صنعت و گردشگری  برگزار گردید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان در این نشست  به رفع مشکلات فعالان اقتصادی استان تأکید کرد و اذعان داشت: اگر خواهان توسعه همه جانبه منطقه ۳ در غرب کشور هستیم باید به بخش خصوصی بیش از پیش بها دهیم.

رئیس اتاق همدان در این نشست تخصصی با طرح برخی از مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان استان همدان اظهار داشت: بخش خصوصی در تدوین سند آمایشی نقشی نداشته، در حالی که ظرفیت این بخش در توسعه اقتصادی کشور قابل ملاحظه است.

وی با اشاره به اینکه توسعه همه جانبه و متوازن در منطقه 3 کشور در گرو توجه به بخش خصوصی است، تاکید کرد: فعالان این عرصه تجارب ارزشمندی دارند که از این تجربیات گرانبها باید در توسعه اقتصادی کشور استفاده شود.

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان اظهار داشت توسعه تجارت با کشورهای عراق، سوریه و لبنان باید کارشناسی شود زیرا سهم ما در این کشورها بسیار کم است و فعالان اقتصادی در این زمینه تجربه دارند و باید از این تجربه استفاده کنیم.

زبردست تصریح کرد: استان‌های منطقه 3 کشور از ظرفیت‌های مناسبی برخوردارند، اما روند توسعه در این منطقه همانند سایر استان‌های غربی کُند است.

وی بر تک نرخی شدن ارز  تاکید کرد و اذعان نمود: متاسفانه مالیات، بیمه و تسهیلات با نرخ بالای شبکه بانکی، راه تنفس بخش خصوصی را گرفته‌اند  به همین دلیل گام مهم برای توسعه اقتصادی در منطقه 3 گره‌گشایی از مشکلات فعالان اقتصادی است.

 رئیس اتاق همدان به طرح آمایش منطقه شرق  بعنوان یک الگوی موفق اشاره داشته که ثمره آن ده ها طرح توسعه ای  ملی در محور مکران وسیستان بوده است.

ضمنا در پایان رئیس اتاق پیشنهاد تشکیل کمیته کارشناسی جهت بازنگری در مطالعات آمایش منطقه3 را با محوریت اتاق همدان و اتاق های 3 استان دیگر با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارائه نموده تا  نهایتا نظرات بخش خصوصی ازین طریق در طرح آمایش مورد بهره برداری قرار گیرد.

در ادامه سرپرست سازمان توسعه تجارت کشور گفت: استان‌های منطقه 3  ظرفیت‌های نهفته‌ای در صادرات دارند که می‌توانند تجارت خارجی کشور را توسعه داده و متحول کند و سهم 4 استان غربی از بازار عراق باید توسعه یابد.

حمید زادبوم توضيح داد: عراق ۴۰ میلیارد دلار واردات دارد که سهم ايران ۲۵ درصد است درصورتي که همدان از اين 10 ميليارد دلار تنها 115 ميليون دلار سهم داشته است. بنابراين بايد در اين بخش بازنگري شود و منطقه 3 نيز 25 درصد از سهم صادراتي ايران به عراق را داشته باشد و حداقل تا 5/2 ميليارد دلار افزايش بدهد.

وي گفت: تجار و بازرگانان بحث تحریم را کنار گذاشته و به توان و ظرفیت داخلی توجه کنند.

زادبوم به وجود دو رایزن بازرگانی و اقتصادی در بغداد و بصره گفت: از این فرصت منطقه سه برای توسعه تجارت استفاده شود.

  • تاریخ :
  • 20 شهریور 1398