نشست رئیس اتاق همدان با باغداران و دست اندرکاران تولید کشمش و انگور ملایر

رئیس اتاق همدان در نشست با باغدارن و دست اندرکاران تولید کشمش و انگور ملایر:

شهر جهانی انگور نیازمند انجمن تولید و صادرکنندگان است

به گزارش روابط عمومی اتاق همدان نشست باغدارن شهرستان ملایر با حضور علی اصغر زبردست رئیس اتاق همدان،طاهره ایزدی دبیر اجرایی اتاق همدان، حسن بهرامی عضو هیئت رئیسه و مرتضایی عضو هیئت نمایندگان اتاق همدان و نجفی سرپرست دفتر نمایندگی اتاق همدان در شهرستان ملایر و برخی مسئولین اجرایی شهرستان ملایر صبح روز پنج شنبه 25 مهرماه 98 در سالن اجتماعات هتل الماس ملایر برگزار گردید.

در ابتدای این نشست حمیدرضا نجفی سرپرست دفتر نمایندگی اتاق همدان در شهرستان ملایر گزارشی را از آخرین وضعیت باغدارن شهرستان ملایر ارائه نمود و به  برخی از مهترین موانع پیش روی توسعه این حوزه اشاره داشت.

سپس باغدارن شهرستان به بیان مشکلات و موانع صادراتی محصول کشمش اشاره و خواستار حمایت در جهت رفع موانع پیش رو شدند.

در ادامه علی اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان تشکیل انجمن تولید و صادرکنندگان انگور و کشمش را یگانه راه پیش‌روی شهر جهانی انگور دانست و بر ضرورت تشکیل هر چه سریعتر این انجمن برای رسیدن به هدف و حل مشکلات این صنعت تاکید کرد.

علی اصغر زبردست در جمع باغداران ملایری اظهار داشت: این انجمن می‌تواند تشکیلات باغداران و تولیدکنندگان کشمش را انسجام بخشد و به روند توسعه شهر جهانی انگور کمک کند.

رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی همدان وجود مرکز تحقیقات انگور، پژوهشکده انگور و کشمش، نظام صنفی کشاورزی و تعاونی باغداران ملایر را ظرفیتی ویژه در این شهرستان عنوان و بیان کرد: برای تشکیل مرکز تحقیقات انگور بسیار تلاش کردیم و انتظار داریم بازخورد آن را به‌ویژه در باغ‌های انگور ببینیم.

زبردست خواستار تلاش جهاد کشاورزی برای تقویت ارتباط مرکز تحقیقات انگور با باغداران شد و گفت: آموزش باغداران باید توسط این مرکز تحقیقاتی توسعه پیدا کند.

وی به باغداران ملایری این امیدواری را داد که پس از تشکیل انجمن تولید و صادرکنندگان انگور و کشمش، به‌زودی با چند استان انگور خیز کشور هماهنگی لازم برای بازدید باغداران انجام می‌شود تا از طرح فراز و باغ‌های داربستی این استان‌ها بازدید کنند.

رئیس اتاق بازرگانی همدان از مرکز تحقیقات انگور ملایر درخواست کرد: یک برنامه اجرایی به اتاق بازرگانی ارائه دهد تا بتوانیم در قالب آن و ارائه آموزش‌های لازم به سمت اجرای طرح فراز رفته و باغ‌ها را از وضعیت سنتی خارج کنیم.

زبردست با اشاره به وجود باغ‌های داربستی زیبا و مقاوم به سرما در اروپا گفت: آمادگی اعزام چند تن از باغداران پیشرو را به کشورهای اروپایی انگور خیز داریم تا آموزش‌های لازم را برای داربستی کردن تاکستان‌ها فرا گیرند.

وی از باغداران درخواست کرد: نظام صنفی کشاورزی را جدی بگیرید و با عضویت در این نظام صنفی آن را تقویت کنید.

رئیس اتاق بازرگانی همدان با اشاره به وجود هشت هزار بهره بردار انگور در ملایر تاکید کرد: عنوان شهر جهانی انگور را شما باید حفظ کنید و حفظ این جایگاه دست دولت نیست.

وی همراه بودن مدیریت استان را ظرفیتی ویژه دانست و افزود: به طور قطع از طریق انجمن خیلی بهتر و سریعتر می‌توانیم انجمن ملی را تشکیل و مسائل و مشکلات را در سطح کلان کشور پیگیری و حل کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی همدان با بیان اینکه هنوز یک باغدار عضو اتاق بازرگانی نیست خاطرنشان کرد: اگر باغداران عضو اتاق بازرگانی شوند، می‌توانیم برای برگزاری آموزش‌ها اعتبار بگذاریم و از شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استفاده کنیم.

طاهره ایزدی دبیر اجرایی اتاق همدان نیز در این جلسه شرکت در جلسه‌های ملی و کشوری و مطالبه‌گری را در قالب تشکلی منسجم، از فواید تشکیل انجمن ملی تولیدکنندگان وصادرکنندگان انگور ملایر برشمرد و افزود: با تشکیل هر چه سریعتر این انجمن می‌توانیم انجمن ملی انگور و کشمش را نیز راه اندازی کنیم.

وی اذعان داشت اتاق بازرگانی به عنوان بازویی قوی و توانمند ، همراه و خانه شما است و از شما حمایت خواهد کرد.

حسن بهرامی عضو هیئت رئیسه اتاق همدان نیز در این جلسه ضمن تقدیر از زحمات و تلاش های رئیس اتاق همدان در اعتلای جایگاه صادراتی شهرستان ملایر اذعان داشت شهرستان ملایر در حال حاضر در  زمینه تولید و صادرت جایگاهی الگو محور داشته که با تشکیل انجمن تولیدکنندگان وصادرکنندگان انگور ملایر  بزودی شاهد رشد  و توسعه بیش از پیش این محصول خواهیم بود، وی در پایان تسهیل شرایط را  در امر عضو گیری باغداران شهرستان ملایر در پارلمان بخش خصوصی استان خواستار شد.   

  • تاریخ :
  • 24 مهر 1398