یکشنبه 29 مهر ماه 1397

گزارشی از ششمین نشست همکاری های اقتصادی ایران- غنا

 
ششمین نشست همکاری های اقتصادی ایران- غنا در آکرا پایتخت غنا با حضور آقایان حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران اووسو آکوتو وزیر غذا و کشاورزی غنا، آلبرت یانکی مدیر اجرایی وزارت خارجه غنا و مالکی سفیر ایران در آکرا در روز سه شنبه 23 آبان ماه برگزار شد. در این نشست هیئتی از تجار و بازرگانان بخش خصوصی دو کشور حضور داشتند که ریاست هیئت ایرانی را علی اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان بر عهده داشت. 
به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، قبل از گشایش این نشست، هیئت ایرانی به همراه وزیر جهاد کشاورزی با معاون اول رئیس جمهوری غنا دیدار و در مورد بسترهای گسترش همکاری های فی مابین گفتگو کردند.
یکی از موضوعات محوری این نشست، ایجاد مقدمات کشت فراسرزمینی در غنا است. کشت فراسرزمینی با هدف ورود فعالان بخش کشاورزی ایران به غنا برای کشت محصول و انتقال آنها به ایران جهت فرآوری، مصرف و صادرات است. 
گفتنی است متوسط بارندگی سالیانه در غنا بالغ بر ۲۵۰۰ میلیمتر است و بزرگترین دریاچه آب شیرین مصنوعی جهان در مرکز آن کشور قرار دارد.
اتاق همدان در سه سال گذشته بررسی های گسترده ای در نحوه توسعه همکاری های ایران و غنا با اعزام و پذیرش هیئت های تجاری انجام داده و به همین خاطر به عنوان اتاق معین در ارتباط با غنا تعیین شده است.
شایان ذکر است اتاق همدان در نظر دارد تا با تنوع بخشی به تجارت و بازرگانی دو جانبه، از کشور غنا به عنوان پایگاهی جهت گسترش تجارت با غرب آفریقا استفاده کند.
به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، بعد از مراسم افتتاحیه، بلافاصله "مذاکرات B2B بین هیئت های تجاری و اقتصادی ایران و غنا" در بخش های مختلف برگزار شد.
این گفتگوها در حوزه صنعت، بازرگانی، معدن و ساختمان سازی و فروش انرژی جریان داشت و طی این دیدار کلنگ کارخانه سیمان سازی غنا با سرمایه گذاری مشترک دو کشور بر زمین زده شد.
اما مراسم اختتامیه این نشست در سازمان تجارت آزاد آکرا و با حضور وزرای دو کشور و هیئت های تجاری برگزار شد. در این مراسم بود که رئیس اتاق غنا با اشاره به "توانمندی های فعالان اقتصادی ایران و با ابراز امیدواری به گسترش پیوندهای دو کشور" گفت "بسیار علاقمند است که در ماه می همراه یک هئیت بزرگ تجاری رهسپار ایران شود."
علی اصغر زبردست ریاست اتاق همدان نیز ضمن تاکید بر "امکان گسترش همکاری های فعالان اقتصادی در حوزه کشاورزی، معدن، صنعت به خصوص صنعت ساخت و ساز و بازرگانی" خواستار "تمهید شرایط برای ارتقای همکاری ها شد" و خاطرنشان کرد "افزایش مبادلات بین دو کشور ظرفیت های تجاری منطقه ای ایران و غنا را نیز افزایش می دهد.
 
تاریخ: 24 آبان 1396