اعلام پتانسیل های همدان جهت تعامل تجاری با کشور چک

 
نشست فعالین اقتصادی استان همدان با اسواتوپلک چومبا سفیر کشور جمهوری چک و پاول کالینا رایزن تجاری کشور چک در ایران به ریاست علی اصغر زبردست رییس اتاق، بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان روز سه شنبه 28 فروردین ماه 1397 در سالن جلسات هتل پارسیان آزادی همدان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، در این نشست اعضای حاضر به معرفی شرکت و نوع فعالیت خود پرداخته و میزان صادرات و واردات خود را اعلام نمودند.
حمیدرضا بطحائی عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان خواستار "تسهیل در صدور روادید برای فعالیت تجار ایرانی در کشور جمهوری چک" شد.
در ادامه حمید بهرامی دیگر عضو هیأت نمایندگان اتاق همدان از "ثبت جهانی ملایر به عنوان شهر جهانی انگور" خبر داد.
وی اعلام کرد "میزان تولید انگور در استان همدان 450 هزار تن می باشد که 250 هزار تن به ملایر اختصاص دارد."
بهرامی افزود "از این میزان تولید 70 هزار تن برای تازه خوری، شیره انگور و عصاره انگور استفاده می شود، 180 هزار تن باقیمانده تبدیل به 40 هزار تن کشمش صادراتی می شود."
عضو هیأت نمایندگان اتاق همدان همچنین با بیان "انواع کشمش های تولیدی" اظهار کرد "این میزان تولید در 60 واحد تولیدی انجام می شود."
وی افزود "با توجه به پتانسیل بالای همدان و ملایر در تولید انگور، آمادگی عقد قرارداد و تفاهم نامه با هر میزان از تناژ و هر نوع کیفیت در صادرات انگور وجود دارد."
بهرامی خواستار "ارائه تکنولوژی های جدید در زمینه تولید و تبدیل انگور" شد.
شایان ذکر است بیشترین فعالیت های استان در حوزه "اقتصادی، کشاورزی،  دامپروری، معادن (سنگهای تزیئنی) و گردشگری" در این جلسه عنوان و در بخش کشاورزی میزان تولید محصولات "سیب زمینی، یونجه، گردو، انگور، گیاهان دارویی و سیر و محصولات گلخانه ای (گلهای شاخه ای)  که به عنوان زمینه تامین کننده نیاز های کشور چک می باشد" بیان شد. 
سایر زمینه های عنوان شده در جلسه "در حوزه صنایع لاستیکی، تسمه، اهرم یدک، قطعه سازی، فیلتری، فلزی، آلومینیوم، صنعت دایکست، حوزه های پرسی و  قطعات انژکتوری" که از سوی فعالان اقتصادی اعلام آمادگی شد.
در ادامه حمید خاوری مدیرعامل شرکت ماشین آلات برزگر "ظرفیت استان در تولید ماشین آلات کشاورزی" را بیان و درخصوص "همکاری مشترک شرکت های بزرگ قطعه سازی و ماشین آلات کشاورزی اعلام آمادگی" نمود.
علی اکبر فلاح رییس کمیسیون صنایع اتاق همدان به "معرفی ظرفیت های استان در حوزه معادن" پرداخت و اظهار کرد "با توجه به تنوع ذخایر معدنی استان بلاخص  9 معدن فلدسپات با ظرفیت 4 میلیون تن و معدن سیلیس 1.5 میلیون تن، آمادگی برای همکاری مشترک در این زمینه" وجود دارد.
همچنین باتوجه به "ظرفیت پتانسیل مبل و منبت استان ظرفیت همکاری مشترک واردات مواد اولیه (چوب) از سوی کشور چک و صادرات مبل از استان همدان به کشور چک" اعلام شد.
در ادامه نماینده پارک علم و فناوری استان خواستار "فراهم نمودن شرایط جهت حضور شرکت های همدانی در چک" شد و اعلام کرد "امکان در اختیار قرار دادن فضا و مکان به شرکت های دانش بنیان کشور چک در همدان نیز وجود دارد."
از دیگر موارد مطرح شده "استفاده  از امکانات و ظرفیت آموزشی و تبادل دانشگاهی بین دو کشور" بود.
همچنین "ظرفیت های تولیدی و صادراتی شرکت های صنایع غذایی استان توسط نماینده شرکت سحر" اعلام شد.
در خصوص گردشگری نیز "زمینه همکاری با شهرداری" اعلام و بحث "خواهرخواندگی با شهر برنو و برنامه ریزی جهت تبادل گردشگر بین دو شهر" نیز مطرح شد.
اسواتوپلک چومبا سفیر کشور جمهور چک موارد زیر را مطرح کرد"
- تسهیل در شرایط اخذ ویزا برای تجار و بازرگانان و همچنین روادیدهای گردشگری در مدت کوتاه
- وارد نمودن نام همدان در لیست کشور های هدف گردشگری چک
- ایجاد زمینه گردشگری مشترک فرهنگی و گردشگری
- اعلام آمادگی در زمینه پشتیبانی از روابط تجاری و اقتصادی استان همدان
در پایان جلسه پاول کالینا رایزن تجاری و اقتصادی کشور ایران و چک "در زمینه واردات سیستم های آبیاری، سیستم های استرلیزه و هموژنیزه و دستگاه ها و ماشین آلات کشتارگاهی" اعلام آمادگی نمود.
کالینا همچنین "در زمینه مشارکت و سرمایه گذاری در حوزه صنعت کارخانه شیشه، واردات ماشین آلات معدنی مورد نیاز در معادن " اعلام آمادگی جهت فعالیت تجاری بین دو کشور را نمود.
رایزن تجاری ایران و چک همچنین در خصوص "واردات تکنولوژی بازیافت زباله" اعلام همکاری نمود.
وی اعلام آمادگی جهت "برقراری ارتباط بین پارک علم و فناوری کشور چین و همدان" نمود.
کالینا با اشاره به "زمینه همکاری مشترک بین دو کشور در حوزه صنایع از سال 1930" اعلام کرد "آمادگی برای ادامه همکاری بین دو کشور وجود دارد."
 
  • تاریخ :
  • 28 فروردین 1397