برگزاری بیست و دومین جلسه کمیته صادرات در ملایر

 
بیست و دومین جلسه کمیته صادرات، واردات، بازرگانی و حمل و نقل روز دوشنبه 19 آذرماه 1397 در محل نمایندگی اتاق بازرگاني، صنایع، معادن و کشاورزی همدان در ملایر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، در ابتدای جلسه علی روح بخش نماینده اتاق همدان در ملایر گزارشی از "نشست جمعی از فعالان اقتصادی استان با سفیر و رایزن اقتصادی کشور اتریش در استان" ارائه داد.
وی همچنین در خصوص "اعزام هیأت تجاری به کشور عمان، برگزاری نمایشگاه توسعه صادرات در ساری و اطلاع رسانی به اعضاء اتاق که تمایل به شرکت دارند" اطلاع رسانی نمود.
روح بخش به سخنان وزیر صنعت در آذربایجان شرقی مبنی بر "معافیت 6 هزار صادرکننده که کمتر از یک میلیون دلار صادرات در سال داشته باشند از پیمان سپاری ارزی" اشاره نمود. 
در ادامه اعضاء جلسه در خصوص "واحدهائی که مواد اولیه آنها از طریق پالایشگاه ها و پتروشیمی ها تأمین می شود و بدلیل اینکه این مواد با نرخ آزاد فروخته می شود و برگشت ارز نیز به همین روال است" پیشنهاداتی مطرح نمودند.
از دیگر مشکلات در بخش صادرات "تغییر مکرر قوانین و دستورالعمل های صادره، ضعف زیرساخت ها از جمله حمل و نقل که موجب افزایش هزینه ها می شود" بیان شد . 
اعضای انجمن مبل و منبت نیز "در خصوص صادرات مبل و منبت از شهرستان به کشور عراق با توجه به اعزام هیأتی توسط اتاق همدان در چند روز گذشته و درخواست مشتریان عراقی برای آمدن به ایران و مشکلاتی که در این راستا دارند که در صورت مهمور شدن پاسپورت آنها به مهر ورود به ایران، قادر به رفتن به دیگر کشورها نیستند" اظهار نظر نمودند. 
اعضا خواستار "اعمال سیاست های درست و تصویب قوانین و مقررات و دستورالعمل ها برای حداقل یک دوره 5 تا 10 ساله که صادرکنندگان بتوانند برای صادرات کالاهای خود اطمینان خاطری داشته باشند" شدند. 
یکی دیگر از مشکلات پیش آمده برای صادرات محصولات شهرستان به کشورهای همسایه "تحویل این کالاها بدون نام بردن از برند و کشور ایران که همین موضوع موجب شده محصولات صادراتی ایران به نام این کشورها باشد" مطرح شد. 
در خاتمه با توجه به مطالب مطرح شده پیشنهاد شد "حل مشکلاتی که برای صادرات کالاهای تولیدی شهرستان که سالهاست به کشورهای مختلف صادر می شود رفع و در خصوص صادرات مبل و منبت موانع موجود در مسیر رفت و آمد مشتریان به ایران مرتفع گردد، موضوع در جلسات کمیسون های تخصصی اتاق همدان مطرح و راهکارهای لازم را از طریق مراجع قانونی" خواستار شوند.
 
  • تاریخ :
  • 19 آذر 1397