برگزاری دوره آموزشی تحلیلی بر تحولات اقتصادی ایران در ملایر

 
دوره آموزشی تحلیلی بر تحولات اقتصادی ایران و طرح چند سناریو برای ادامه مسیر روز چهارشنبه 30 آبان ماه 1397 با حضور جمعی از اعضاء اتاق و فعالان اقتصادی شهرستان ملایر در سالن اجتماعات دانشگاه ایمان و اندیشه ملایر برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، سپس مسعود عبدالملکی مسئول آموزش اتاق همدان نسبت به ارائه "برنامه های اتاق بازرگانی بویژه در بحث آموزش مطالبی را" ارائه نمود.
در ادامه سهراب دل انگیزان با اشاره به "موارد اخلال در سیستم اقتصادی کشور که مهمترین آن را نقدینگی زیاد دانست به طرح چند سوال از جمله سرچشمه اختلالات اقتصادی ایران از کجاست؟ اندازه اختلالات بر حسب شاخص های مهم چقدر بوده؟ تداوم این اختلالات چه اثراتی دارد؟" پرداخت  و "پیرامون هر یک از آنها مطالبی را" مطرح نمود.
وی عنوان کرد "علاوه بر نقدینگی زیاد، دولت با فروش نفت به دو روش، یکی تحویل دلار به بانک مرکزی و تحویل به بانک های تجاری و اینکه پول بانک مرکزی چرخش ندارد ولی در بانکهای تجاری چرخش وجود دارد و اینکه بانک مرکزی وظیفه اش سیاست گذاری است نه بانکداری از دیگر مسائل اختلال می باشد."
دل انگیزان در خصوص "عدم تناسب پرداخت تسهیلات بانک ها به بخش تولید" گفت "بهره وری هیچ واحد تولیدی 26% نیست که بتواند 26% سود بانکی را بدهد در حالی که 370 هزار میلیارد تومان پول بانکها دست بخش خصوصی است که نتوانسته اند بدهند و دولت و شرکتهای دولتی نیز همین مبلغ را به بانک ها بدهکار هستند که برای حل مشکل دولت به بانک ها اجازه برداشت از بانک مرکزی را می دهد."
ایشان پیشنهاد "تأسیس صندوق سرمایه گذاری برای تشکلها با شرایط قانونی را بسیار کارآمد"                 اعلام کرد.
 
  • تاریخ :
  • 30 آبان 1397