دیدار رئیس و جمعی از اعضا هیئت نمایندگان اتاق همدان با غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن وکشاورزی ایران

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران در جمع رئیس و اعضا هیئت نمایندگان اتاق همدان مطرح کرد:

منتهای آرزوی هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران وجود اتاقی فعال و پویا با عملکردی قابل قبول  نظیر اتاق همدان است که از این بابت از ریاست اتاق همدان سپاسگزارم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع معادن وکشاورزی استان همدان

صبح یکشنبه 25 فروردین 98 رئیس و جمعی از اعضا هیئت نمایندگان اتاق همدان با غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران و اعضای هیئت رئیسه اتاق ایران دیدار و گفتگو کردند.

این نشست باهدف تجدید دیدار در سال جدید و طرح مهمترین مسائل ومشکلات توسعه ای ، زیرساختی و سرمایه گذاری استان همدان صبح روز ۲۵ فروردین ماه 98 در سالن جلسات اتاق ایران برگزار گردید.

غلامحسین شافعی  رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی ایران ضمن عرض خیرمقدم به اعضای هیئت نمایندگان اتاق همدان انتخاب اعضا را  از جانب فعالین اقتصادی استان در نهمین دوره انتخابات اتاق های بازرگانی  سراسر کشور تبریک و تاکید نمودند; برای اتاق ایران جای مباهات هست اتاقی از چنین انسجام ،اتحاد و عملکردی برخودار باشد.

رئیس اتاق ایران در ادامه خاطر نشان ساخت؛

منتهای آرزوی هیئت رئیسه اتاق ایران وجود اتاقی فعال و پویا با عملکردی قابل قبول  نظیر اتاق همدان است که از این بابت از ریاست اتاق همدان سپاسگزارم.

وی اظهار داشت:

 رسالت اتاق های استانی به نوعی سنگین تر از اتاق ایران است

رئیس اتاق ایران ادغام‌ واحدهای کوچک و متوسط و جلوگیری از موازی کاری را در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور موثر دانستند.

شافعی بحث توسعه متوازن منطقه ای  را که به همت اتاق ها می بایست به سرانجام برسد را مورد تاکید قرار داده و در مورد مساله موانع  ثبت تشکل ها در اتاق های استانی دستور برگزاری جلسه با ریاست سازمان ثبت اسناد کشور صادر نمودند.

وی ابراز امیدواری کرد اتاق همدان در ادامه بتواند با چنین ظرفیت های کلان و عملکردی قابل قبول در نقش های ملی نیز اثرگذار باشد.

گفتنی است در این دیدار ، اعضای هیات نمایندگان اتاق همدان به بیان پتانسیل ها ،ظرفیت ها و همچنین موانع موجود بخش خصوصی استان در حوزه های مختلف صنعت،معدن،تجارت و کشاورزی پرداختند.

در ابتدای این جلسه علی اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی استان همدان ضمن گرامیداشت اعیاد شعبانیه و بهار طبیعت به معرفی منتخبین فعالین اقتصادی در نهمین دوره انتخابات اتاق همدان پرداخته و گزارش مختصری از آخرین فعالیت هاو اقدامات اتاق همدان و تشریح برخی مشکلات و موانع پیش روی فعالین اقتصادی استان پرداخته و اذعان داشت:

در ابتدای دوره هشتم اتاق، عضو محوری و ارائه خدمات هدفمند به اعضا را بعنوان مهمترین شاخصه فعالیت ها قرار داده و هم اکنون شاهد رغبت چشمگیر فعالین اقتصادی استان به حضور و نقش آفرینی در پارلمان بخش خصوصی استان هستیم

رئیس اتاق همدان با اشاره به سبقه ۸۷ ساله این اتاق به برخی اقدامات اتاق در طول دوره هشتم اتاق در حوزه های آموزش،بین الملل ،تشکل ها و کمیسیون های اقتصادی پرداختند.

وی تعداد تشکل های اقتصادی اتاق همدان را ۱۹ تشکل با عضویت ۴۵۶ نفر برشمرده و از ۱۰ تشکل دیگر در حال تاسیس خبر دادند.

وی در ادامه تاکید کرد; هم اکنون ۱۱ کمیسیون فعال با حضور ۳۲۲ نفر ۲۲۳ جلسه و۲۰۴ مصوبه در دوره هشتم فعالیت داشته که کار خود را با تقویت بیش از پیش ادامه خواهند داد.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از برگزاری ۱۱ جلسه سالیانه این شورا سخن به میان آورد و از این شورا بعنوان فرصت ویژه ای برای فعالین اقتصادی یاد کرد.

رئیس اتاق همدان آموزش را یکی از زیر بنایی ترین بخش های کار اتاق همدان ذکر کرده و اعلام‌نمودند در دوره هشتم ۳۹۲ کارگاه و نشست تخصصی بالغ بر۱۵۰۰۰ نفر شرکت کننده در بخش آموزش اتاق همدان داشته ایم.

وی در ادامه اذعان داشت; واحد بین الملل اتاق نیز فعالیت های متعددی را در قالب۱۴ مورد اعزام و ۱۰ مورد پذیرش تیم های تجاری و همچنین ۱۳ مورد حضور سفرا و رایزن های تجاری کشورهای هدف و برگزاری نشست با فعالین اقتصادی داشته است و برگزاری نشست سفرا و مسئولین کشوری مقیم جمهوری اسلامی در راستای رویدادهای بین المللی همدان ۲۰۱۸ در تیرماه سال ۹۷ را از مهم ترین مراسمات این حوزه برشمردند

رئیس اتاق همدان  در پایان کلیات طرح استراتژی و برنامه های اجرایی اتاق همدان در دوره نهم را تقدیم هیئت رئیسه اتاق ایران نموده و پیشنهاد برگزاری منظم نشست سالانه رئیس و اعضای هیئت رئیسه اتاق ایران با اعضای هیئت نمایندگان اتاقهای استانی را ارائه و از زحمات هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق تقدیر و ابراز امیدواری کردند با ترکیب جدید بتوانیم بخش عمده ای از فعالین اقتصادی استان را در پوشش خدمات اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان قرار دهیم.

در ادامه علی اکبر فلاح ،نایب رئیس اول اتاق همدان ضمن تقدیر از زحمات ریاست اتاق همدان در دوره هشتم و ارتقا جایگاه اتاق، به موضوع قوانین مخل تولید و کسب و کار پرداخته و اظهار داشت; رسیدگی و پیگیری ویژه به این مهم می تواند از تعطیلی سایر واحدهای تولیدی جلوگیری بعمل آورده و آرامش نسبی را به شرایط اقتصادی استان برگرداند.

وی با اشاره به طرحی که در ارتباط با قانون جدید شوراهای اسلامی و بازنشستگی قانون تامین اجتماعی ارائه گردیده تغییرات قانونی در این دو موضوع را باعث تعجب وامری آسیب پذیر تلقی کردند.

فلاح در ادامه از سازمان تامین اجتماعی بدلیل انحصاری بودن آن، بعنوان ترمز ایجاد تولید و اشتغال یادکرده و خاطر نشان ساختند:این سازمان با ابلاغ بخش نامه های خلق الساعه و اجبار کارفرما به پرداخت مبالغ هنگفت تولیدکننده را در تنگناهای متعدد قرار می دهد.

مسعود توتونچیان سخنران بعدی این دیدار بود که صحبت های خود را با گرامیداشت یاد ونام شاهرخ ظهیری پدر صنایع غذایی ایران و همچنین مرحوم‌بقایی خزانه دار اسبق اتاق همدان آغاز نمود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق همدان  عدم فرهنگ‌سازی و روحیه کار گروهی در مباحث تولید و غفلت از  بازارهای خارجی هدف و عدم ایجاد نوآوری و خلاقیت در تولید را  از عوامل مهم و اثر گذار در کاهش تولید و تعطیلی برخی واحدهای صنعتی برشمردند

وی در ادامه برند سازی و اثبات کیفیت محصولات داخلی به بازارهای خارجی هدف را از طریق دعوت هیئت های تجاری و حضور در نمایشگاه های هدفمند خارجی بسیار مفید و اثر گذار دانستند.

در ادامه علیرضا زارعی عضو دیگر هیئت نمایندگان اتاق همدان خواستار پیگیری اتاق بازرگانی ایران در موضوع پرداخت مطالبات بخش خصوصی از نهادهای دولتی گردیده و خاطر نشان ساختند رونق تولید را می بایست در عمل معنا کرد.

سپس خسرو طالبی نایب رئیس انجمن ملی سیب زمینی ایران و عضو هیئت نمایندگان اتاق همدان  اذعان داشت تصمیم گیری های کلان در حوزه کشاورزی می بایست با مشورت  و بهره گیری از تجارب تشکل های بخش خصوصی صورت گیرد تا  بتوانیم اثرگذاری مطلوب را شاهد باشیم

در ادامه محمد جواد سفیدابی عضو دیگر هیات نمایندگان اتاق همدان به تشریح پتانسیل های معدنی استان پرداخته و ظرفیت معادن استان را بالاخص در بخش سیلیس و ترکیبات آن بی نظیر دانستند.

فقر فرآوری در کشور و خام فروشی را از مهمترین معضلات این بخش برشمردند

و تاکیدنمودند نسبت نگاه کارشناسان هر بخش دولتی به تعداد واحدهای زیر مجموع تولیدی بشدت غلبه میکند که این امر بشدت موجب تعطیلی واحدها گردیده.

محمد بشیری جلال عضو دیگر هیئت نمایندگان اتاق همدان در این دیدار خواستار بازنگری در موضوع  لغو واردات مواد اولیه ای که در کشور تولید نداشته شده و حمایت بیش از پیش اتاق ایران از صادرات صنایع دستی را مورد مطالبه قرار داده،وی همچنین ورود اتاق ایران در پیگیری قوانین دست و پاگیر صادراتی را مورد مطالبه قرار دادند.

این دیدار با صحبت های علی محمودی عضو دیگر هیات نمایندگان اتاق همدان ادامه پیدا کرد، وی از تصمیمات عجولانه  بخش دولتی در مباحث اقتصادی  و همچنین قانونگریزی دولت و  ارجحیت به تصمیمات خلق الساعه  ابراز گله مندی نموده و نادیده گرفتن بخش خصوصی در اتخاد راهکارها را از عوامل مخرب تولید و صادرات برشمردند.

عبدالحمید ایزدی عضو دیگر هیئت نمایندگان اتاق همدان خواستار حمایت جدی اتاق ایران در به سرانجام رساندن پروژه ساختمان جدید اتاق بازرگانی همدان شدند و  خاطر نشان ساختند با توجه به گسترش فعالیت های اتاق فضای محدود استیجاری این اتاق را در عرصه های مختلف محدود ساخته است.

در ادامه قنبرگنبدی رئیس انجمن مبل و منبت و عضو هیئت نمایندگان اتاق همدان  به اشتغال  ۱۶۰۰۰نفر در صنعت مبل و منبت اشاره و  متذکر شدند با توجه به افزایش قیمت  و کاهش مواد اولیه اکثر کارگاه ها در حال تعطیلی هست

رحیم مرتضایی عضو دیگر هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون معادن اتاق همدان  نیز در این دیدار به ارائه ظرفیت های عظیم استان در مقوله معدن و سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی پرداخت.

 وی اظهار داشت در استان همدان۲۸۰ معدن و ۲۸ نوع ماده معدنی داریم  که ۱۹ عدد آن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی محسوب می شوند.

 مرتضایی خاطر نشان ساخت استان همدان دارنده حدود ۳٪ از ذخایر معدنی کشور بوده و  تنها معدن یاقوت کبود کشور در این استان نهفته است.

وی در ادامه به برگزاری بیش از ۵۰ جلسه  کمیسیون معدن با اهداف عمده بررسی قوانین معدن و همچنین بررسی برنامه ششم توسعه اشاره  و تاکید نمودند؛

دو مرتبه موضوعات بخش معدن به شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی رفته و مصوبات اثر گذاری را نیز به همراه داشته که این‌مهم مرهون تلاش های ریاست اتاق بوده است.

  • تاریخ :
  • 30 فروردین 1398