نخستین نشست هم اندیشی ایجاد تشکل سراسری گردو کشور برگزار شد.

انسجام دست اندرکاران گردو جهت ایجاد تشکل ملی

نخستین نشست هم اندیشی ایجاد تشکل سراسری گردو کشور با حضور معاونت تشکل های اقتصادی اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی ایران ،ریاست و مسئولین اجرایی اتاق بازرگانی همدان،معاونت اقتصادی استاندار همدان ،رئیس اتاق بازرگانی شهر نیکسار ترکیه و مسئولین تشکل ها و تولیدکنندگان عمده گردو از ۱۰ استان کشور به همت اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان همدان در محل هتل فاران شهرستان تویسرکان برگزار گردید.

در ابتدای این نشست حمید بهرامی سرپرست دفتر نمایندگی اتاق همدان در شهرستان تویسرکان ضمن خیر مقدم به مسئولین و میهمانان این نشست ،  گزارشی از فعالیت های صورت گرفته بالاخص در حوزه گردو ارائه نمودند.

بهرامی با تاکید بر لزوم افزایش اعضای اتاق بازرگانی شهرستان با هدف طبقه بندی و ساماندهی مشاغل، ابراز امیدواری کرد بزودی شاهد تشکیل کمیته های تخصصی سیر،گیاهان دارویی وعسل در سطح شهرستان و توابع آن باشیم .

در ادامه ایزدی دبیر اجرایی اتاق همدان ضمن تقدیر از حضور مهندس سیف معاونت تشکل های اتاق ایران و فعالین اقتصادی حوزه گردو از ۱۰ استان کشور اذعان داشت ما در تولید محصول گردو حائز رتبه سوم در جهان هستیم اما تاکنون این محصول در جایگاه ملی استقرار نیافته و امیدواریم بتوانیم با اینگونه نشست ها زمینه  ایجاد انسجام ویکپارچگی دست اندرکاران این محصول جهت تاسیس تشکل سراسری گردوی کشور فراهم سازیم.

همچنین قمری ریاست محترم انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان گردوی استان همدان ضمن معرفی میزان زیرکشت و تولید گردو در تویسرکان به دنبال تشکیل انجمن سراسری گردو با محوریت استان همدان جهت دفاع از جایگاه گردو در سطح ملی می باشد.

هریک از حاضرین در جلسه که از استان های گردو خیز کشور حضور داشتند به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و میزان زیر کشت گردو و تولید سالانه این محصول در استانهای خود را بیان کردند و جهت تاسیس انجمن استانی اعلام آمادگی نمودند.

در ادامه مهندس سیف معاونت تشکل های اقتصادی اتاق ایران در این نشست اظهار داشت در سه سال گذشته رویکرد خاصی جهت تشکیل انجمن های ملی و استانی داشتیم که توانستیم در سه سال گذشته تعداد تشکل ها را از ۵۰ عدد به ۳۴۰ تشکل افزایش دهیم.

وی از اتاق همدان بعنوان یکی از برترین اتاق های کشور در حوزه تشکل گرایی اشاره نموده و اظهار داشت اتاق ایران آمادگی همکاری جهت تاسیس تشکل ملی گردوی کشور با محوریت شهرستان تویسرکان را دارد.

ایشان معرفی فعالیت های تشکلی را برای فعالان اقتصادی از مهمترین برنامه های پیش رو دانست.

وی توسعه فعالیت های تشکلی جهت ایجاد اتحاد و هماهنگی بیشتر مابین تولیدکنندگان عمده کشور در حوزه گردو را در اعتلای جایگاه این محصول و حذف واسطه ها از چرخه اقتصادی گردو حائز اهمیت دانست.

سیف در پایان از برگزاری این نشست در راستای معرفی ظرفیت های کشاورزی استان و ایجاد انجمن ملی گردوی کشور،به همت اتاق همدان تقدیر نمودند.

در ادامه رئیس اتاق همدان ضمن تقدیر از حضور مهندس سیف و حضور فعال ۱۰ استان تولید کننده عمده کشور خواستار رفع موانع جهت تسریع در تاسیس انجمن ملی گردوی کشور شد و اذعان داشت در راستای تصویب قانون تجارت جلب نظرات بخش خصوصی از مهم ترین موضوعات می باشد که متاسفانه مورد غفلت واقع شده است.

علی اصغر زبردست  نگاه ویژه به محصول گردو را در راستای توسعه صادرات و بالابردن ظرفیت تولید این محصول بسیار مهم تلقی کرد و اظهار داشت تولید کنندگان عمده این محصول می توانند با ایجاد تشکل سراسری گردو و اتحاد و انسجام به توسعه تجاری محصول گردو کمک قابل توجهی نمایند .

در ادامه جناب آقای دکتر مفتح نماینده محترم مردم شریف تویسرکان ضمن تشکر از خدمات اتاق بازرگانی در شهرستان تویسرکان و  برگزاری این جلسه  اظهار داشت: در حال پیگیری عرضه گردو در بورس هستیم  که مسئله مشترک همه استانها می باشد و وجود تشکلهای استانی بستر مناسبی را جهت این امر مهم فراهم می سازد.

در پایان  رسول حسینی فرماندار شهرستان تویسرکان با بیان اینکه گردوی تویسرکان دارای ویژگی منحصر به فردی می باشد خاطر نشان ساخت تنها باغ مادری گردوی غرب کشور در شهرستان تویسرکان به بهره برداری رسیده است،وی همچنین از ایجاد مقدمات آموزشکده تخصصی  گردو در سطح شهرستان خبر داد.

  • تاریخ :
  • 31 شهریور 1398