برگزاری جلسه کمیته صادرات، واردات، بازرگانی و حمل و نقل در ملایر

 
هجدهمین جلسه کمیته صادرات، واردات، بازرگانی و حمل و نقل روز دوشنبه  3 اردیبهشت ماه 1397  در محل نمایندگی اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزی همدان در ملایر برگزار شد . 
به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، در این جلسه با توجه به کاهش صادرات محصول در شروع سال 97 "دلایل آن، مشکلات صادرکنندگان در خصوص تأمین ارز مورد نیاز و تغییراتی که از اواخر سال گذشته داشته و در سال جاری نیز علی رغم اعلام نرخ ثابت 42000 ریال توسط دولت ولی عملاً امکان تأمین ارز وجود ندارد و متقاضیان باید ارز را با قیمت های 56000 ریال تهیه کنند" بحث و تبادل نظر شد.
در ادامه در خصوص "واردات و خرید مواد اولیه بخصوص چوب که نیاز اولیه بخش صنایع چوب شهرستان می باشد و این محصول با ارز 56000 ریال باید تهیه شود و چنانچه توسط دولت برای تأمین ارز این موارد فکری نشود عملاً این صنف با تعطیلی روبرو خواهند شد" پیشنهاداتی مطرح شد.
"استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان که طلبکار هستند و طولانی بودن پروسه برگشت و لزوم پیگیری مستمر کار" از دیگر موارد این جلسه بود.
همچنین "برگشت ارز صادراتی به کشور و عدم امکان آن توسط صادرکنندگان، مشکلات تسهیلات بانکی و نحوه و چگونگی پرداخت آن، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده که زمان و توان زیادی را از صادرکنندگان می گیرد" از مشکلات حاضرین در جلسه بود.
گفتنی است روز شنبه 1 اردیبهشت ماه 1397 جلسه ای با جمعی از اعضاء اتاق و فعالان اقتصادی شهرستان با ریاست دادگستری شهرستان ملایر در دفتر کار ایشان برگزار شد. 
حاضرین در جلسه در خصوص "لزوم حمایت بیشتر از بخش خصوصی، پذیرش پروانه بهره برداری به عنوان وثیقه و ضمانت در مرجع قضائی، ضرورت ورود سیستم قضائی به امور بانک ها در خصوص قراردادهای بانکی با فعالان اقتصادی، عدم امکان برنامه ریزی توسط تولیدکنندگان به دلیل نبود خریدار محصول و مطالباتی که بانک ها، امور مالیاتی تأمین اجتماعی و ... دارند، مشکل بیکاری و تبعات مختلفی که در جامعه بوجود می آید" بحث و تبادل نظر شد.
همچنین پیشنهاد "اختصاص دو شعبه در دادسرا و دادگستری برای رسیدگی به پرونده فعالان اقتصادی شهرستان و تشکیل کمیته حمایت قضائی از سرمایه گذاری در شهرستان، تأکید بر رسیدگی سریعتر به پرونده های اقتصادی، تأسیس مؤسسه داوری در شهرستان، بازدید از واحدهای تولیدی و نشست های فصلی با ریاست دادگستری و فعالان اقتصادی" مطرح شد.
 
  • تاریخ :
  • 3 اردیبهشت 1397