/ EN /  ۱۳۹۹/۱۱/۰۱


سی و دومین نشست اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

شناسه خبر : 3548 تاریخ انتشار : 1399/8/22 توسط 124 نفر دیده شد

سی و دومین نشست اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی

سی و دومین نشست اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور سید سعید شاهرخی استاندار همدان، علی اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی و دبیر شورا ، خانجانی دادستان عمومی شهرستان و سایر مدیران ارشد دستگاه های اجرایی استان  با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق همدان اعضا شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان  در این جلسه به بیان مهم ترین  مسائل و موانع جاری  انجمن پیمانکاران عمرانی و انجمن انبوه سازان استان همدان پرداخته و چالش های حوزه خدمات فنی مهندسی با شهرداری ،سازمان نظام مهندسی و سازمان امور مالیاتی استان همدان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
فعالین بخش خصوصی حوزه عمرانی استان در این نشست خواستار تسهیل و روان سازی فرایند های صدور پروانه و کنترل نقشه های ساختمانی شدند.

رییس انجمن پیمانکاران همدان در سی و دومین  نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به اعلام شاخص های تقویم سه ماهه اول و دوم سال 99 از طرف سازمان برنامه و بودجه به صورت علی الحساب خواستار بازنگری در این شاخص ها شد. 
غفاری گفت: از اسفند 98 شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی مانند فولاد، شن و ماسه، سیمان آجر و بلوک و ملزومات اجرای نازک کاری ساختمانها و تاسیسات ساختمانی هستیم  و حمل و نقل که در بعضی موارد 100 درصد و در برخی موارد 2 و نیم برابر افزایش قیمت داشتیم. 
وی تاکید کرد: در شرایط اقتصادی کنونی که درگیر یک جنگ اقتصادی و اپیدمی کرونا هستیم بسیاری از پروژه ها با تاخیر اجرا می شود که این تاخیرها درباره پروژه های با درصد پیشرفت فیزیکی بالا باید مجاز تلقی شود تا پیمانکاران بیش از این ضرر و زیان نبینند. 
رییس انجمن انبوه سازان مسکن همدان نیز در این نشست اظهار داشت: این انجمن در سال 1381 تشکیل شده و دارای 715 عضو فعال است. 
پارسا مهر افزود: در حال حاضر تعداد 1515 فقره پروانه ساختمانی با زیربنای 1 میلیون و565 متر مربع در شهر همدان در حال اجراست. 
وی گفت: یک میلیون و 300 هزار متر مربع پروانه ساخت هم برای امسال اخذ شده و در حال حاضر 8 هزار و 122 واحد در حال ساخت است که از این طریق برای 24 هزار نفر ایجاد اشتغال کرده است. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود  در حال حاضر دستمزد مهندسین ساختمان باید بصورت یکجا و آنهم در ابتدای کار و در زمانی که پروژه هیچگونه پیشرفتی ندارد پرداخت گردد که این خلاف عقل و قانون تجارت می باشد که در شهر تهران و اکثر استانها خلاف این رویه بوده و به صورت مرحله ای پرداخت میگردد .
موضوع دیگری که رئیس انجمن انبوه سازان استان مورد مطالبه و تاکید قرار داد موانع مالیاتی فعالین حوزه عمرانی استان بود،پارسامهربا اشاره به موضوع ماده 77 قانون مالیاتهای مستقیم تاکید کرد بر اساس مفاد ماده مذکور مالکین املاکی که از سال 1395 به بعد اخذ پروانه ساختمانی و ایجاد بنا نموده اند باید 25% از سود خالص خود را مالیات پرداخت نمایند و تعیین سود خالص را نیز از ما به التفاوت درآمد حاصل از فروش آپارتمانهای احداثی روز هزینه کرد (شامل خرید زمین و هزینه ساختمان ) بدست می آورند که انتظار می رود ارزیابی هزینه های انجام شده در زمینه ی ساخت و ساز در زمان فروش به روز شود و مالیات بر اساس تفاوت فروش روز و هزینه روز محاسبه شود .
عدم اعطای تسهیلات بانکی توسط بانکهای استان به بخش مسکن نیز بعنوان یکی دیگر از موانع حوزه عمرانی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت پارسا مهر در این خصوص افزود  اعطای تسهیلات بانکی به بخش مسکن توسط بانکهای استان انجام نمیگیرد این در حالیست که دولت محترم اعطای 20 % از سرجمع اعتبارات کلیه بانکها را به به بخش مسکن اختصاص داده ولی متأسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

رییس اتاق همدان نیز با اشاره به نقش صنعت ساختمان سازی در رونق اشتغال گفت: در این شرایط که بیشتر مشاغل دچار رکود و تعطیلی هستند ساختمان سازی توانسته پایدار بماند و این مهم قابل تقدیر است. 
دبیر شورای گفتگوی استان  ادامه داد: نظام مهندسی و شهرداری می بایست همه تلاش خود را جهت تقویت تعاملات با  فعالین حوزه عمرانی  بکار ببندند تا بتوان به توسعه اشتغال و تولید مسکن ادامه داد.


 

 رئیس اتاق همدان در این نشست ضمن اشاره به برخی موانع ایجاد شده برای فعالین اقتصادی حوزه عمرانی استان خواستار تسهیل امور در  سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری شد و  افزود  فرایند پر پیچ و خم  کنترل نقشه های ساختمانی و  و مانع تراشی در صدور نقشه پروانه در این سازمان موجب نارضایتی فعالین بخش خصوصی در حوزه خدمات عمرانی و فنی مهندسی واقع شده که انتظار می رود با حذف مراحل اضافی و دست و پاگیر این فرایند طولانی شرایط را برای فعالین حوزه عمرانی استان تسهیل بخشیم.

استاندار همدان نیز تسهیل و روان سازی فرآیند صدور پروانه ساختمانی را ضروری دانست و تاکید کرد: سال گذشته مصوبه های در این راستا صادر شده بود که هنوز اجرا نشده است.
وی به دستگاه های مرتبط مانند شهرداری، نظام مهندسی تا 15 آذرماه سال جاری مهلت داد تا با تشکیل جلسه و آسیب شناسی این  موضوع موانع را برداشته و روند صدور پروانه ساختمانی را با اعمال اصلاحاتی شتاب بخشند. 
استاندار همدان خاطرنشان کرد: مردم از  نحوه محاسبه و شیوه پرداخت برخی دستمزدهای مهندسان استان نیز رضایت نداشته و تاکید کرد  این مورد مهم در کمیته مربوطه با حضور نمایندگانی از بخش خصوصی و دست اندرکاران حوزه عمرانی،نظام مهندسی ، شهرداری و با نظارت معاونت امور عمرانی استانداری بازنگری شود.

عنوان سایت مرجع :
آدرس سایت مرجع : لینک
اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان همدان

آرشیو خبرنامه ها
اتوماسیون اداری
ثبت نام آنلاین کارت بازرگانی
طرح شکایات
تماس باما
نقشه سایت
English