/ EN /  ۱۴۰۰/۰۱/۲۸


سی و پنجمین نشست شورای گفتگو با حضور رئیس کل بانک مرکزی کشور

شناسه خبر : 3597 تاریخ انتشار : توسط 88 نفر دیده شد

سی و پنجمین نشست شورای گفتگو با حضور رئیس کل بانک مرکزی کشور

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان در سی و پنجمین نشست  شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرد:

منابع مالی بانک های خصوصی در داخل استان همدان سرمایه گذاری شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان با ابراز گلایه از بانک‌های خصوصی استان، گفت: منابع مالی در اختیار این بانک‌ها باید در داخل استان و با هدف رونق بخش تولید و گردش چرخه اقتصادی سرمایه گذاری شود.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، «علی اصغر زبردست» روز شنبه در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان با حضور رییس کل بانک مرکزی، اظهار داشت: نیمی از سپرده های مردم استان در اختیار بانک‌ها و موسسات خصوصی است که هیچ نفعی هم برای مردم این منطقه نداشته است. 

وی افزود: این بانک‌ها سپرده های مردم استان را در مناطق دیگر کشور سرمایه گذاری و در راستای منافع خود هزینه می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان تصریح کرد: تاکنون نظارت دقیقی بر عملکرد بانک‌های خصوصی نبوده به نحوی که این بانک ها عملا در توسعه اقتصادی استان نقشی ندارند.

مهندس زبردست، خواستار بررسی عملکرد بانک‌های خصوصی شد تا اندوخته های مردم در این موسسات به بخش تولید هدایت شود. 

او همچنین به تعهدات ارزی صادرکنندگان استان همدان اشاره کرد و گفت: کل بدهی ۱۵۲ نفر از فعالان اقتصادی استان ۱۰۳ میلیون یورو است که بخش زیادی پرداخت و ۳۵ میلیون یورو آن باقیمانده است‌

دبیر  شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان خاطرنشان ساخت: در این راستا ۴۲ فقره از کارت‌های بازرگانان این استان تعلیق شده که نیازمند رسیدگی است. 

دبیر شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی با اشاره به غیرواقعی بودن برخی از تعرفه های گمرکی یادآوری کرد: در این رابطه باید تعرفه های گمرکی محصولات صادراتی بازنگری شود تا صادرکنندگان بدهکار بتواند تعهدات ارزی خود را پرداخت کنند. 

گفتنی است «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی شامگاه جمعه و در سفری رسمی برای دیدار و گفت وگو با مقامات استان، فعالان بخش خصوصی، تولیدکنندگان و بازدید از چند طرح اقتصادی وارد استان همدان شده است.
 

استاندار همدان در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح کرد:

 نقش آفرینی بخش خصوصی همزمان با اعمال تحریم های اقتصادی و مشکلات اقتصادی ناشی از آن در همراهی با مردم و دولت برای رشد و رونق تولید و بهبود شرایط، بسیار خوب و قابل تقدیر است.

به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، «سیدسعید شاهرخی» روز شنبه در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان که با حضور رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد، اظهار داشت: فعالان اقتصادی کشور و استان همدان در ۲ سال اخیر به صورت جهادی وارد میدان تولید شدند که این مشارکت و فعالیت موثر شایسته قدردانی و تجلیل است.

وی تاکید کرد: استان همدان در بخش صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری دارای قابلیت و ظرفیت های بی نظیری است که بخش خصوصی موفق به اجرای طرح های ارزشمندی در این بخش ها با کمک و حمایت دولت شده است.

استاندار همدان گفت: بخش گردشگری و صادرات با توجه به وضعیت دشوار ناشی از شیوع کرونا دچار مشکل و ضرر و زیان شده، اما به خوبی در برابر این شرایط نامساعد مقاومت کرد و به فعالیت خود ادامه داد.

شاهرخی خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان و صنعتگران استان همدان همواره به ویژه در یکسال اخیر در خط مقدم مبارزه با فشارهای اقتصادی حضور داشتند و به رغم مشکلات موجود، نقش موثری را در عرصه تولید و اقتصاد ایفا کردند.

او ابراز امیدواری کرد: حضور رئیس کل بانک مرکزی در جمع فعالان اقتصادی استان همدان گره گشا باشد تا بتوانیم به مطالبات این قشر رسیدگی و مشکلات آنها را حل و فصل کنیم.

در این نشست رئیس انجمن سیب زمینی کشور، فعالان صنعتی در حوزه های صنایع غذایی،کشمش و خشکبار، مرغداران گوشتی و چند واحد تولیدی مشکلات خود را مطرح و خواستار بازنگری  و اصلاح فرایند ارزش گذاری کالاهای صادراتی شدند.

تسهیل شرایط صادرات و تعهدات ارزی و اختصاص ارز برای واردات برخی از مواد اولیه و همچنین تخصیص تسهیلات ارزان قیمت به اصناف آسیب دیده از کرونا از دیگر خواسته های تولید کنندگان و بازرگانان استان همدان در این جلسه بود.


رئیس کل بانک مرکزی کشور درسی و پنجمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مطرح کرد:
 ۹.۲ میلیارد دلار ارز ترجیحی از ابتدای سال جاری تاکنون برای تامین کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی پرداخت شده است. 

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ۹.۲ میلیارد دلار ارز ترجیحی از ابتدای سال جاری تاکنون برای تامین کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی پرداخت شده است.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق همدان ، «عبدالناصر همتی» روز شنبه در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان اظهار داشت: به رغم مشکلات ناشی از کرونا، امسال ۳۲ میلیارد دلار ارز برای واردات تامین شده که بیش از ۲۲ میلیارد دلار آن از محل صادرات غیرنفتی بوده است.

  به گفته وی، طی ۲.۵ سال گذشته و در اوج فشار حداکثری، کشور را عمدتا با صادرات غیرنفتی اداره کردیم.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نقش موثر فعالان اقتصادی در خنثی کردن تحریم ها، تصریح کرد: با کمک تجار و تولیدکنندگان کشور بحران تحریم را پشت سر گذاشته ایم اما هنوز به مرحله کاهش تحریم‌ها نرسیده ایم.

همتی خاطرنشان کرد: به رغم مشکلات فراوان شاهد تحول بزرگی در عرصه اقتصادی کشور هستیم به طوری که بخش اعظمی از ارز مورد نیاز واردات که توسط دولت تامین می شد اکنون با مشارکت صادرکنندگان انجام می شود و این به معنای عدم وابستگی به نفت و مدیریت کشور با تولیدات غیرنفتی است.

به گفته رییس شورای پول و اعتبار کشور، طی ۱۰ ماه نخست امسال ۷۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش در قالب تسهیلات از سوی بانک ها به متقاضیان عرصه تولید و صنعت پرداخت شده است.

 همتی تاکید کرد: اعتبارات بانک ها محدود است و آنها به منابع لایزال وصل نیستند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: تامین ارز از طریق سامانه نیما توسط صادرکنندگان به خوبی در حال انجام است و در بهمن ماه سال جاری روزانه به طور میانگین بیش از ۸۰ میلیون دلار معامله شده است.

 

عنوان سایت مرجع :
آدرس سایت مرجع : لینک
اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان همدان

آرشیو خبرنامه ها
اتوماسیون اداری
ثبت نام آنلاین کارت بازرگانی
طرح شکایات
تماس باما
نقشه سایت
English