پنجاه و هفتمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد

پنجاه و هفتمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد

دسته بندی : اخبار شناسه خبر : 4479 تاریخ انتشار : 1402/7/22 توسط 99 نفر دیده شد

پنجاه و هفتمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برگزار شد

رئیس اتاق بازرگانی همدان در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح کرد:

⏪خسارت ۷۰٪ سرمازدگی به تاکستان های شهرستان ملایر


✅پنجاه و هفتمین نشست شورای گفتگوی دولت و  بخش خصوصی استان همدان با حضور دکتر علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان،دکتر رحیم مرتضایی رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی همدان،معاونت و مدیران حوزه اقتصادی استانداری ،مدیران ارشد دستگاه های اجرایی استان و فعالان اقتصادی استان همدان برگزار گردید.
✅ رئیس اتاق بازرگانی همدان در این نشست  در خصوص سرما‌زدگی باغات انگور اظهار داشت: امسال باغات انگور ملایر به عنوان قطب تولید انگور استان 70 درصد آسیب دید که بر اساس تولید 24 هزار تن در هکتار میزان محصول خسارت دیده بیش از 157 هزار تن بوده است.
✅رحیم مرتضایی افزود: بر‌همین اساس درخواست تخصیص تسهیلات ارزان قیمت برای خرید نهاده‌های کشاورزی و استمهال تسهیلات دریافتی باغداران با حذف جرائم متعلقه را داریم.
✅وی همچنین گفت: دومین خسارتی که به باغات انگور وارد شده طغیان زنجره مو است که 5000 هکتار از باغات را آلوده کرده است.
مرتضایی تاکید کرد: باتوجه به دوره چرخه زندگی زنجره که بین 4 تا 8 سال است اگر اقدام جدی صورت نگیرد در آینده نزدیک شاهد از بین رفتن بخش قابل توجهی از باغات انگور استان خواهیم بود.
✅وی در پایان خواستار مشارکت و همراهی دولت با باغداران انگور در مبارزه جدی برای کنترل و از بین بردن آفت زنجره مو شد و تاکید کرد: انگور یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی بخش کشاورزی است که باتوجه به خسارات عنوان شده نیازمند برنامه‌ریزی و توجه جدی است.

✅استاندار همدان در این نشست با بیان اینکه به منظور حفاظت از خسارت سرمازدگی اجرای طرح فراز در تمام تاکستان‌های استان ضروری است، گفت: سالانه بیش از 420 هزار تن انواع انگور در استان همدان تولید می‌شود.
✅به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی استان همدان، علیرضا قاسمی فرزاد  در پنجاه و هفتمین شورای گفتکوی دولت و بخش خصوصی  اظهار داشت: در دنیا 7/5 میلیون هکتار تاکستان وجود دارد که از این میزان 227 هزار هکتار باغ انگور آبی و دیم در استان همدان است. 
✅وی افزود: باتوجه به اهمیت تاکستان‌های شهرستان ملایر و سابقه دیرینه‌ای که این شهرستان در نظام تولید انگور دارد لازم است تمهیدات ویژه‌ای برای جلوگیری از هدر رفت و خسارت وارد بر محصول انگور در این شهرستان و سایر شهرستان‌های استان که کشت انگور دارند اندیشیده شود.

⭕️کود مورد نیاز باغداران در زمان مورد نظر به دستشان برسد

✅عالی‌ترین مقام دولت در استان همدان با اشاره به اعتراض باغداران در زمان تخصیص کود که پایان اسفند هر سال است و با زمان کشت فاصله زمانی زیادی دارد، تاکید کرد: کود فسفات، پتاسیم و سایر کود‌های مورد نیاز باغداران در زمان مورد نظرشان باید توسط جهادکشاورزی تامین و تحویل داده شود.
قاسمی فرزاد همچنین خواستار اجرای طرح فراز در تمام تاکستان‌های استان شد و عنوان کرد: امسال سرما خسارت زیادی به باغات انگور زد به طوریکه 187 میلیارد تومان ارزش ریالی این خسارت برآورد شده است به همین منظور لازم است طرح فراز به منظور جلوگیری از سرمازدگی در تمام باغات انگور استان اجرا شود.

⭕️همدان جزو 5 استان کشور است که 60 درصد تاکستان‌های کشور در آن‌ها قرار دارد

✅وی با بیان اینکه استان همدان جزو پنج استان کشور است که بیش از 60 درصد تاکستان‌های کشور در آن‌ها قرار گرفته است، اذعان داشت: میزان تولید سالانه انگور در استان بیش از 420 هزار تن است که ارزش صادراتی ویژه‌ای دارد.
✅استاندار همدان خواستار توجه ویژه به بیمه کشاورزی شد و گفت: کشاورزان اقناع سازی شوند که باید محصولات خود را بیمه کنند چرا که با این اقدام از بروز مشکلات احتمالی و خسارت از جمله سیل و سرمازدگی متحمل ضرر و زیان نخواهند شد. 
✅وی افزود: راه حل مشکلات موجود در باغات انگور استان پیشگیری و تقویت اصولی و پایه تاک‌ها و بذرهای مورد استفاده می‌باشد.
✅استاندار همدان همچنین تاکید کرد: راهکار‌های عملیاتی برای مبارزه با آفت مشخص زنجره مو، اعتبار و اقدامات لازم جدی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود.
قاسمی فرزاد در پایان گفت: باتوجه به میزان خسارت سنگین وارده به باغداران و ضرورت حمایت باغداران قول پیگیری برای پرداخت بخشی از این خسارت را از طریق اعتبار دولتی اعلام می‌کنیم اما راه حل اصلی برای جبران خسارت بیمه کشاورزی است که لازم است کشاورزان در استان همدان توجه جدی به این امر داشته باشند.

◀️ روابط‌عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی همدان   

عنوان سایت مرجع :
آدرس سایت مرجع : لینک
اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی همدان
آرشیو خبرنامه ها
اتوماسیون اداری
ثبت نام آنلاین کارت بازرگانی
طرح شکایات
تماس باما
نقشه سایت
English