سه شنبه 28 آذر ماه 1396

اخبار اقتصادی

کلمه کلیدی: از تاریخ: تا تاریخ:
 • ۹ زیرساخت رشد اقتصادی که ایران ندارد

  دومین کنفرانس اقتصاد ایران با واکاوی رشد پایین اقتصادی از سوی مسعود نیلی همراه بود. بررسی او نشان می‌داد که سازوکار مخرب بودجه‌ای در کشور، نطفه تورم مزمن و تضعیف بنگاه در اقتصاد ایران است. این اقتصاددان نشان داد که اگر اقتصاد ایران قصد تغییر مسیر دارد، باید اصلاحاتی جامع پیش بگیرد.

  تاریخ 26 آذر 1396
 • گمرک ادعای قاچاق خودروهای لوکس را تکذیب کرد

  گمرک جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: ادعای ورود 5362 دستگاه خودرو لوکس و 600 دستگاه دیگر، به صورت قاچاق کذب محض است.

  تاریخ 25 آذر 1396
 • مدیریت بازار ارز در جهت کاهش نوسان قیمت دلار

  دلار که در دو روز ابتدایی هفته افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود، در روزهای سوم و چهارم روند نزولی را دنبال کرد. شاخص ارزی که روز دوشنبه با ۱۰ تومان افت به بهای ۴ هزار و ۶۰ تومان رسیده بود، روز سه‌شنبه با ۲ تومان افت دیگر به قیمت ۴ هزار و ۵۸ تومان رسید. به گفته فعالان، در چهارمین روز هفته نیروهای محرک افزایشی در بازار حضور داشتند، ولی عرضه مناسب بازارساز یکی از مهم‌ترین عواملی بود که موجب شد قیمت دلار در روزی نسبتا پرتقاضا نوسان چندانی را تجربه نکند.

  تاریخ 10 آبان 1396
 • نقطه شکست اقتصادهای نفتی خاورمیانه

  صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش از سلسله گزارش‌های منطقه‌ای خود با عنوان «چشم‌انداز اقتصادی خاورمیانه و آسیای مرکزی» به بررسی چشم‌انداز آینده اقتصادهای منطقه پرداخت. بر این اساس، قیمت‌های سربه‌سری نفت برای کشورهای ایران، عراق، کویت و قطر کمتر از قیمت‌های جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ خواهد بود؛ اما کشورهایی همچون عربستان به زمان طولانی‌تری برای ایجاد تراز در بودجه خود نیاز خواهند داشت. قیمت سر‌به‌سری هر بشکه نفت برای ایران در ۲۰۱۷، ۷/ ۵۴ دلار خواهد بود که تراز مثبت حساب جاری ۱/ ۵ درصدی را به ارمغ

  تاریخ 10 آبان 1396
 • اتمام حجت وزیر اقتصاد با بانک های بنگاه دار

  خروج بانک‌ها از بنگاهداری سرعت می‌گیرد!؟ وزیر اقتصاد اعلام کرده که ظرف چند روز آینده دستورالعملی را به منظور تسریع در فروش اموال بانک‌ها ابلاغ می‌کند. او با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید از بنگاهداری فاصله بگیرند، گفته است: به مدیران بانکی اعلام شده که طبق برنامه زمانبندی، اموال و شرکت‌های خود را واگذار کنند.

  تاریخ 10 آبان 1396
 • سازمان توسعه تجارت اعلام کرد ۷ هشدار برای تجارت امن بازرگانان ایرانی با طرف هندی

  سازمان توسعه تجارت ایران با صدور اطلاعیه‌ای، نسبت به مراوده با تجار هندی هشدار داد و در برقراری روابط تجاری با آنها به بازرگانان ایرانی ۷ توصیه کرد. توصیه‌هایی که نشان می‌دهد برای همکاری اقتصادی با شرکت‌های هندی، باید ابتدا از هویت شرکت و موارد حقوقی اطمینان حاصل شود؛ حتی در زمان عقد قراردادها باید تضمین‌های محکمی از شرکت‌های هندی اخذ شده و قراردادها تحت نظارت رایزن بازرگانی و وکلای حقوقی امضا شود.

  تاریخ 17 مهر 1396
 • ۶ سراب خطرناک در مسیر اقتصاد ایران

  بررسی‌ها نشان می‌دهد که عمده سیاست‌گذاران در تله‌های تکراری اقتصاد ایران گرفتار شده‌اند و نتوانسته‌اند رویکرد مشخصی برای عبور از این تله‌ها اتخاذ کنند. تله ارزی، تله بدحسابی، تله پول‌پاشی برای اشتغال، تله قیمت‌گذاری، تله آینده‌خوری و تله بودجه برخی از این تله‌ها محسوب می‌شوند که سیاستمداران با تکرار رفتار گذشته، باعث ایجاد و تشدید چالش‌های اقتصادی شده‌اند.

  تاریخ 16 مهر 1396
 • کشاورزان و گندمکاران از سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا راضی‌اند

  رییس امور بازرگانی و خدمات مالی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام کرد: کشاورزان و گندمکاران از اجرای سیاست قیمت تضمینی طبق ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری کشاورزی در بورس کالای ایران رضایت دارند.

  تاریخ 12 مهر 1396
 • رکوردزنی در مهار تورم اقتصاد ایران + نمودار

  جدیدترین آمارهای بانک مرکزی از ثبت یک رکورد تازه در کاهش تورم حکایت دارد. براساس آمار منتشرشده از تغییرات شاخص بهای مصرف‌کننده در پایان تابستان، پایین‌ترین تورم نیمسال در ۱۲ سال گذشته در این مقطع به ثبت رسیده است. مطابق این آمارها، شاخص بهای مصرف‌کننده در نیمه نخست سال جاری تنها ۲ درصد رشد کرده است.

  تاریخ 9 مهر 1396
 • نرخ رشد اقتصادی فصل بهار5/6 درصد است

  براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ رشد اقتصادی بهار سال 1396 با نفت 5/6 درصد و بدون نفت 7 درصد بوده است.

  تاریخ 16 شهریور 1396
 • ایران در یک قدمی واردات آب

  شرایط بحران آب در کشور به‌گونه‌ای پیش رفته که معاون اول رییس جمهور از "احتمال نیاز کشور به تأمین آب از خارج" و یا از منابع دریا هشدار داده است.

  تاریخ 16 شهریور 1396
 • 97 سال رونق صادرات

  توليد استان از ابتداي سال شيب ملايم مثبتي به خود گرفته و اگر صادرات همدان تا خرداد 97 به همين روال پيش برود سير صعودي جهشي به خود مي‌گيرد.

  تاریخ 11 شهریور 1396
 • ارزآوری 1800ميليون دلاری پسته برای کشور

  معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از ارزآوری 8/1 میلیارد دلاری پسته خبر داد و گفت: سطح باغات میوه در حال افزایش است و میزان تولید محصولات باغی در سال جاری به ۲۲ میلیون تن می‌رسد.

  تاریخ 11 شهریور 1396
 • واردات افزایش یافت

  بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی کشور ارزش صادرات غیرنفتی ایران با کاهش پنج درصدی و واردات با افزایش ۱۶ درصدی نسبت به پنج ماهه سال گذشته همراه بوده است، اما آمار حاکی از بهبود تراز تجاری ایران نسبت به ماه گذشته است.

  تاریخ 11 شهریور 1396
 • نعمت‌زاده مطرح کرد انتقاد از ممنوع‌الخروج شدن فعالان اقتصادی/ برای اصلاح نظام بانکی از خارجی‌ها مشاوره بگیریم

  وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم در مراسم تودیع خود با انتقاد از ممنوع‌الخروج شدن فعالان اقتصادی گفت: برای اصلاح نظام بانکی باید از خارجی‌ها مشاوره بگیریم.

  تاریخ 7 شهریور 1396
 • معاون وزیر اقتصاد: ۳۰ میلیارد دلار فاینانس خارجی در راه است

  معاون وزیر اقتصاد گفت: قرارداد هشت میلیارد یورو خط اعتباری با اگزیم بانک کره به امضا رسیده، در عین حال ۲۹ تا ۳۰ میلیارد دلار قرارداد فاینانس با چند کشور آسیایی امضا خواهد شد.

  تاریخ 7 شهریور 1396
 • وزیر صنعت معدن و تجارت: قدرت خرید مردم به رقم ۱۶ سال قبل کاهش یافته است

  وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: قدرت خرید مردم کاهش یافته و به رقم سال ۸۰ تا ۸۱ رسیده است بنابراین باید برای تحریک تقاضا اقدام شود که برنامه‌ریزیهایی در این ارتباط صورت گرفته است.

  تاریخ 7 شهریور 1396
 • معاون اول رئيس جمهوري:‌ فساد باید از نظام اقتصادی و اداری کشور برچیده شود

  متاسفانه امروز فساد در برخی سطوح که تصور آن را نمی‌کردیم، رسوخ کرده است.

  تاریخ 7 شهریور 1396
 • متوسط درآمدها کمتر از هزينه‌ها

  آمارهايي که از هزينه خانوارها در سال 95 منتشر مي‌شد و مربوط به برآوردهاي سال 94 مي‌شد نشان مي‌داد که متوسط هزینه خانوار شهری حدود 3 ميليون‌و200 هزار تومان است اما گزارش بانک مرکزي که در مردادماه سال 96 منتشر شده متوسط هزینه خانوار شهری را با 4/11 درصد افزایش، ۳ میلیون و 930 هزار تومان نشان مي‌دهد. در اين گزارش خوراکی‌ها و مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها، بیشترین سهم را در این برآورد به خود اختصاص داده‌اند.

  تاریخ 29 مرداد 1396
 • گزارش جدید بانک مرکزی از قیمت‎ها/۶ گروه کالایی گران شد

  بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی را در هفته منتهی به بیستم مرداد در تهران منتشر کرد که براساس آن نرخ ۶ کالا نسبت به هفته قبل از آن افزایش داشت.

  تاریخ 28 مرداد 1396