صورتجلسه دهمین جلسه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی همدان

صورتجلسه دهمین جلسه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی همدان

 

 

گزارش جلسه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی استان همدان

شماره نشست: 10

تاریخ جلسه: 25/12/95   

ساعت شروع : 10

ساعت خاتمه : 12

مکان : استانداری همدان

رئیس جلسه : آقای مهندس ناصر نیکبخت     

دبیرجلسه : آقای مهندس علی اصغر زبردست 

دستور جلسه

1-     بررسی اجرای حکم مواد 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار و مفادآئین نامه اجرایی آن موضوع تصویبنامه شماره 7411/ت49810 مورخ 28/1/95 هیات وزیران.

2-    بررسی تعرفه ها وعوارض دریافتی برق وگاز از واحد های تولیدی و صنعتی.

3-  پیگیری مصوبات جلسه قبل .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان با قرائت آیاتی از قرآن مجید و با حضور استاندار محترم جناب آقای نیکبخت و ریاست محترم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی جناب آقای زبردست و حضور اعضای محترم برگزار گردید.

مشروح مذاکرات :

 جناب آقای زبردست – رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان

ضمن خیر مقدم خدمت جناب آقای نیکبخت استاندار محترم و جناب آقای حمزه دادستان محترم استان وجناب آقای گلستانی معاونت محترم دستگاه قضایی استان  و سایر مدعوین به عنوان اولین دستور جلسه و با اشاره به مفاد ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب 16/11/ 90   در مجلس شورای اسلامی و  اینکه آیین نامه ماده مذکور در 28/01/ 95 توسط هیئت دولت تصویب و به وزارت خانه ها ابلاغ گردیده اما تا به حال به دستگاههای استانی ابلاغ نشده است  و طی جلساتی که با ادارات مسئول و خدمات رسان برگزار گردیده نتیجه حاکی  از اجرایی نشدن آیین نامه فوق بوده است .

جناب آقای ابراهیمی رییس کمیسیون کسب و کار اتاق بازرگانی ،صنایع ، معادن و بازرگانی همدان

به ایراد توضیحاتی در مورد بند 1 دستور کار جلسه مبنی بر اینکه اتاق بازرگانی جلسات متعددی با ادارات طرف  ماده 25  و مصوبه فوق برگزار نموده و نتیجه اخذ شده حاکی از عدم اجرای قانون فوق آیین نامه اجرایی آن می باشد و در همین زمینه اتاق بازرگانی همدان پیشنهاداتی در اصلاح و اجرای قانون مطرح نموده لذا خواستار اجرایی شدن موضوع ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار  در بعد ملی و در سطح کشور شدند .

(متن قانون ماده25ـ در زمان كمبود برق، گاز يا خدمات مخابرات، واحدهاي توليدي صنعتي و كشاورزي نبايد در اولويت قطع برق يا گاز يا خدمات مخابرات قرار داشته باشند و شركتهاي عرضه‌كننده برق، گاز و خدمات مخابرات موظفند هنگام عقد قرارداد با واحدهاي توليدي اعم از صنعتي، كشاورزي و خدماتي، وجه التزام قطع برق يا گاز يا خدمات مخابرات را در متن قرارداد پيش‌بيني كنند. هرگاه دولت به دليل كمبودهاي مقطعي به شركتهاي عرضه‌كننده برق يا گاز يا مخابرات دستور دهد موقتاً جريان برق يا گاز يا خدمات مخابراتي واحدهاي توليدي متعلق به شركتهاي خصوصي و تعاوني را قطع كنند، موظف است نحوه جبران خسارتهاي وارده به اين شركتها ناشي از تصميم فوق را نيز تعيين و اعلام كند.

آيين‌نامه اجرائي اين ماده توسط وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت، جهاد كشاورزي، نفت، نيرو و ارتباطات و فناوري اطلاعات تهيه مي‌شود و ظرف سه ماه پس از لازم‌الاجراء شدن اين قانون به تصويب هيأت‌وزيران مي‌رسد.

      تبصره1ـ در زمانهاي اضطراري كه قطع برق يا گاز واحدهاي مسكوني، جان شهروندان را به خطر اندازد، شوراي تأمين استان محل ايجاد اضطرار مي‌تواند براي حداكثر دو روز كه قابل تمديد است، حكم اين ماده را نقض كند و دستور دهد بدون تعيين نحوه جبران خسارتهاي وارده، برق يا گاز واحدهاي توليدي قطع شود. در جلسه تصميم‌گيري در اين‌ باره، بايد نمايندگان اتاقهاي مركز استان براي استماع نظراتشان دعوت شوند.

      تبصره2ـ شركتهاي عرضه‌كننده برق و گاز موظفند ضمن هماهنگي با شركتهاي بيمه، امكان خريد بيمه‌نامه پوشش‌دهنده خسارات ناشي از قطع برق يا گاز را براي واحدهاي توليدي مشترك خود فراهم آورند.)

جناب آقای تیموری مدیر عامل شرکت توزیع برق استان

 در خصوص اجرایی شدن ماده 25 قانون بهبود به عدم قطع برق مشترکین دارای بدهی معوق در سه دوره متوالی اشاره  و در مورد پرداخت خسارت قطع برق به صنایع منوط به کمک دولت و پیش بینی اعتبار لازم توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می باشد . ضمنا ایشان سیاستهای تشویقی برای صنایع و تولید کنندگانی که در زمان پیک مصرف  ، برق کمتری مصرف کنند اشاره نمودند.

    جناب آقای مهدوی مدیر عامل شرکت گاز استان

با اشاره به این موضوع که در دو سال اخیر در استان هیچ محدودیتی در بحث صنعت اعمال نشده و فقط در نیروگاه شهید مفتح و سه کارخانه سیمان محدودیتهایی اعمال گردیده و شرکت گاز  140 میلیارد تومان  بدهی معوقه دارد که 58 میلیارد تومان مربوط به صنعت و تولید است و فقط 63 واحد که مجموعا 39 میلیارد تومان بدهی دارند .

 

جناب آقای نیکبخت استاندار محترم

به تمام دستگاههای خدمات رسان در خصوص عدم قطع بدون هماهنگی اطلاع رسانی گردیده  و تولید کنند گان هم باید بدهی های خود را به شرکتهای خدمات رسان به موقع پرداخت نمایند .

استاندار محترم قول همکاری را از طرف شرکتهای خدمات رسان در جهت همکاری با واحدهای صنعتی و تولیدی دادند و مقرر گردید در بعد ملی و استانی مکاتباتی در خصوص اجرایی شدن ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار صورت پذیرد و ادارات مورد نظر قانون نیز مفاد مذکور در آیین نامه را در قراردادهای خود گنجانده و اجراء مشروط به تامین اعتبار از سوی دولت گردد .

جناب آقای مهندس زبردست

 در خصوص دومین بند دستور کار جلسه با اشاره به  شکنندگی وضعیت موجود صنایع و تولید کنندگان و لزوم حمایت  از آنان اظهار داشتند در برق و گاز  برای صنایع مختلف جهت محاسبه صورت حساب از تعرفه های مختلف استفاده  می شود.

و همچنین علاوه بر  مالیات برارزش افزوده(که شامل عوارض نیز می باشد ) ، به صورت جداگانه عوارض توسعه شبکه نیز اخذ می شود  و اینکه در اوج مصرف و پیک مصرف 20 درصد افزایش محاسبه صورت حساب در قبوض برق مشاهده می گردد و این مبالغ وقتی جمع بندی گردند فشار زیادی به واحدهای تولیدی و صنعتی اعمال میکند .

(مثال  تعر فه های گاز : گروه 09فولادتعرفه 1320 ریال در هر متر مکعب ،گروه 15 چوب و کاغذ    تعرفه 1000 ریال در هرمتر مکعب ، گروه 17 دامداری صنعتی  تعرفه 1150 ریال در هر متر مکعب)

جناب آقای ابراهیمی

شرکتهای تولیدی و صنعتی با توجه به قرارداد منعقده با شرکتهای خدمات رسان اقدام به مصرف می کنند و مصارف این واحدها ثابت بوده و محاسبه 20 درصد اوج مصرف توجیح منطقی با توجه به ثبات مصرف این گونه واحدها ندارد تقاضای محاسبه قبوض با نرخ عادی در زمان پیک و همچنین اصلاح قوانین مرتبط با موضوع عوارض  را با توجه به وضعیت نامناسب صنعت و تولید و لزوم حمایت همه  جانبه از صنعت داریم .

 

 

جناب آقای تیموری مدیر عامل شرکت توزیع برق

 در خصوص 20 درصد افزایش هزینه در  پیک مصرف توضیحاتی  به استناد مواد 7 و 9 قانون برق و آیین نامه اجرایی مرتبط که به اخذ  20 درصد مذکور اشاره داشته ارائه نمودند  که با توضیحات جناب آقای نیکبخت و  جناب آقای حمزه دادستان محترم در این خصوص و اشاره به این موضوع که موادی که در آیین نامه آورده میشود باید در قانون هم به مواد مذکور اشاره شده باشد و آیین نامه اجرایی نباید فراتر از قانون باشد.

مقرر گردید مکاتباتی  با ادارات و سازمانهای ذیربط در خصوص اخذ نشدن مبلغ 20 درصد پیک فصل انجام و مشاورین اداره برق در خصوص ارائه مشاوره و انتخاب تعرفه مناسب به تولید کننده گان و فعالین اقتصادی اقدام نماید.

 

جناب آقای مهدوی مدیر عامل شرکت گاز

در خصوص عوارض اخذ شده توسط شرکت گاز توضیحاتی مبنی بر اینکه عوارض فوق بر اساس قوانین مصوب مجلس است  اخذ می گردد ارائه کردند .

جناب آقای دلشادی مدیر کل امور مالیاتی

 در خصوص عودت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده  در قبوض از  تولید کنندگان  توضیحاتی ارائه  دادند  .

جناب آقای مهندس زبردست

توضیحاتی در خصوص  نظام مبادلات پیمانکاری فرعی (SPX) که  همانند خوشه های صنعتی، یکی از روش های توسعه صنایع کوچک و متوسط به ویژه در حوزه پیمانکاری است ارانه و اشاره داشتند ایده اولیه ایجاد آن در یونیدو از سال 1970 شکل گرفته و تا سال 1985 به شکل امروزی خود درآمد است و هدف این برنامه تقویت توانایی صنایع کوچک و متوسط برای افزایش تولید و اشتغال زایی آنها، به روز آوری فرآیندهای فنی و محصولات آنها، بهبود قابلیت رقابت بین المللی، جلب سرمایه گذاری و سفارش های خارجی، تشویق جایگزینی واردات و رشد صادرات محصولات تولیدی است و وظایف  اصلي  اين مركز  شامل سه بخش می باشد :

الف-شناسايي، ايجاد و توسعه بازار جديد براي  پيمانكاران.

ب-ارتقاء توانمندي و پتانسيل اعضاء spx.

ج-تسهيل ارتباطات كارفرمايان و پيمانكاران و معرفي آنان به يكديگر.

ایشان اشاره داشتند اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان همدان در راستای عضویت در نظام مذکور و ارائه خدمات آن در سطح استان همدان و معرفی تولید کنندگان در این سیستم اقدام نموده است

 همچنین با توجه به بازدیدهای صورت گرفته از تولید کنندگان مستقر در روستاها  و اینکه تولیدات کارگاهی وسیعی در بعضی از روستاهای استان صورت می گیرد از دستگاههای خدمات رسان و سازمان صنعت ومعدن و تجارت و شرکت شهرکهای صنعتی در خواست تسهیل فعالیت و ساماندهی این فعالیتها و اجرای معافیت های ترجیحی برای صنایع کارگاهی مستقر در روستاها در زمینه گاز و برق شدند .

جناب آقای مهندس زبردست با اشاره به تصویب هیئت دولت مبنی بر الزام وزارتخانه ها و موسسات و نهادها و شرکتها دولتی نسبت به تامین 20 درصد برق مصرفی ساختمانهای خود از انرژی های تجدید پذیر طی دو سال خواستار اجرایی شدن مصوبه فوق و پیگیری تامین اعتبار و استفاده از توان شرکتهای دانش بنیان استان همدان در این مورد شدند .

جناب آقای نیکبخت استاندار محترم

با تایید سخنان جناب آقای مهندس زبردست و با اشاره به اهمیت ویژه صنایع خرد و تاثیر گزاری این گونه صنایع در اقتصاد و اینکه با سر مایه کمی که در این گونه فعالیتها هزینه میشود اشتغال بالایی دارند بنابر این باید از آسیب به این گونه صنایع جلوگیری شود.

در پایان جناب آقای نیکبخت از حضور تمامی حاضرین و جناب آقای زبردست تشکر نموده و عنوان کردند بسیاری از مسائل مرتبط با تولید کنندگان و فعالین اقتصادی در جلسات شورای گفتگو مطرح و حل گردیده .نرخ اشتغال در استان جزء سه استان اول  کشور بوده و ماهانه بین 700 تا 1000 نفر شغل جدید در استان ایجاد میشود ، استان همدان در ریل توسعه قرار گرفته و در استان همدان در طول دوره دولت تدبیر 8600 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و با توجه به ظرفیت گردشگری استان ده هتل در دست ساخت و بهره برداری میباشد و با  اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی تاکید نمودند  .

جلسه با صلوات بر محمد و آل محمد پایان یافت .

 

 

مصوبات جلسه :

موضوع

شرح مصوبه

دستگاه مجری

ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار( اجرایی شدن آیین نامه آن )

مکاتبه ای  در خصوص ابلاغ و اجرایی شدن آیین نامه فوق در سطح دولت و وزارت خانه های مربوط صورت پذیرد .

استانداری -شرکت های گاز و برق و مخابرات

اجرای آیین نامه ماده 25 قانون بهبود محیط کسب و کار در سطح استان

گنجانده شدن مفاد آیین نامه ماده 25بهبود مستمر محیط کسب و کار در قرارداد های شرکت های خدمات رسان و مشروط شدن به ابلاغ این مصوبه و تامین اعتبار از سوی دولت .

شرکتهای گاز و برق و مخابرات

افزایش تعرفه در زمان پیک مصرف برق

مکاتبه با سازمانها و ادارات  مرتبط در خصوص حذف 20 درصد پیک مصرف.

اتاق بازرگانی شرکت توزیع برق

بازنگری در گروه های انتخابی  توسط فعالین اقتصادی و تولید کنندگان  در بحث تعرفهای برق مصرفی

مقرر گردید با مشاوره کارشناسان اداره برق در گروه انتخابی توسط تولید کنندگان بازنگری صورت پذیرد .

اتاق بازرگانی شرکت توزیع

 

 

تاریخ: 25 اسفند 1395