صورتجلسه نهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان

صورتجلسه نهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان

 

 

 

گزارش جلسه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی استان همدان

شماره نشست: 9

تاریخ جلسه: 1/10/95   

ساعت شروع : 9:30

ساعت خاتمه : 12

مکان : استانداری همدان

رئیس جلسه : آقای مهندس ناصر نیکبخت     

دبیرجلسه : آقای مهندس علی اصغر زبردست 

دستور جلسه

1-    مسائل تعاونی های مسکن مهر طرح موضوع توسط اتاق تعاون همدان -  آقای نادی

2-    مشکلات شرکتهای تعاونی فرآورده های لبنیاتی - طرح موضوع توسط اتاق تعاون همدان -  آقای نادی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان با قرائت آیاتی از قرآن مجید و با حضور استاندار محترم جناب آقای نیکبخت و ریاست محترم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی جناب آقای زبردست و حضور اعضای محترم برگزار گردید.

مشروح مذاکرات :

 آقای زبردست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان

از استاندار محترم و مدیران محترم استان بخاطر تلاش برای رفع مشکلات بخش خصوصی تشکر و قدردانی می نمایم جلسات بسیاری با حضور مدیران استان و فعالین اقتصادی در اتاق بازرگانی همدان برگزار و بسیاری از مشکلات حل و فصل می شود ولی بعضی از موضوعات نیاز به دستور استاندار محترم دارد که به شورای گفتگو ارجاع می شود علیهذا رفع  بعضی از مشکلات باقیمانده نیز از سطح تصمیم گیری در استان فراتر است .

این جلسه شورای گفتگو به بررسی مسائل مورد نظر اتاق تعاون اختصاص دارد که شامل دو موضوع مسائل تعاونی های مسکن مهر و مشکلات شرکتهای تعاونی فرآورده های لبنیاتی میباشد که از طرف آقای نادی دبیر محترم اتاق تعاون مطرح میگردد .

آقای نادی : دبیر اتاق تعاون استان همدان

با تشکر از جناب آقای استاندار و حضار واتاق بازرگانی باطلاع میرسانم چون ثبت نام مسکن مهر بطور متمرکز در اتاق تعاون انجام شد لذا تنظیم پرونده های متقاضیان مسکن مهر به نحو مطلوبی انجام پذیرفت سیر مدیریتی و اجرای مسکن مهر در استان همدان نسبت به سایر استانها وضع مناسب تری دارد لذا از همه مدیران دستگاههای اجرائی استان تشکر می نمائیم ستاد مسکن مهر فقط در استان همدان تشکیل شد که جلسات آن بسیار راهگشا بوده است .  مسکن مهر در استان همدان 98% پیشرفت داشته است . مسائل باقیمانده بیشتر در حوزه ی واگذاری و صورتجلسه های تفکیکی و صدور پروانه و سند میباشد . 109 شرکت تعاونی فعال در مسکن مهر در قالب 427 بلوک و8414 واحد مشغول فعالیت هستند و 190 واحد در حال ساخت می باشد . 118 واحد آماده واگذاری است و 7635 واحد فروش اقساطی و به بانک مسکن معرفی شده اند و 8096 واحد تحویل قطعی شده است . در شهرستان همدان 4452 واحد در قالب 70 شرکت تعاونی احداث شده است که 4251 واحد تحویل شده و 11 واحد آماده تحویل است و 190 واحد در حال ساخت فقط در شهرستان همدان می باشد. حدود

97% مسکن مهر در استان تحویل شده است که این درصد در کشور حدود 70% است .مشکلات اعضاء مسکن مهر نیز در مرکز داوری مستقر در اتاق تعاون بررسی و حل و فصل شده است که قریب دویست فقره بوده است .

مشکلات اجرائی مسکن مهر در حال حاضر عبارتند از :

- آماده سازی و محوطه سازی .

- مابه التفاوت حق الزحمه مهندسین ناظر.

- اضافه زیر بنا نسبت به نقشه های As built  که مشمول جریمه می شود .

- حق الاجاره زمینهای مساکن مهر براساس قراردادهای 99 ساله

- مشکل انشعابات آب ، برق و گاز

- مشکل وامهای بانکی

- مشکل صورتجلسات تفکیکی با تأمین اجتماعی

- مشکل تغییر نقشه ها واستانداردآتش نشانی

آقای توصیفیان : مدیر کل کار وتعاون ورفاه اجتماعی

استان همدان حائز رتبه اول در تحقق ساخت و واگذاری مسکن مهر در کشور می باشد . 98% واحدها  تکمیل و تحویل شده اند و در شهرستانهای اسدآباد و تویسرکان و بهار 100% واحدها واگذار شده است . حدود 190 واحد در همدان تقریبا" تکمیل و آماده واگذاری می باشد که تلاش می شود قبل از اتمام سال واگذاری صورت پذیرد . واحدهای مسکن مهر اسدآباد جزء اولین واحدها و ارزانترین واحدهای تحویلی در کشور بوده است .( متری حدود دویست و هفتاد هزار تومان ).

 

آقای فرزانه : مدیر راه شهرسازی

شرکتهای تعاونی مبلغی بدهی به شرکت پیمانکار کوریجان دارند . علیهذا بخشی از بدهی که مربوط به مسکن و شهرسازی می باشد معین گردد تا مسکن و شهرسازی آن را به پیمانکار پرداخت نماید به این ترتیب مشکل محوطه سازی برطرف خواهد شد .

در رابطه با حق الزحمه مهندسین ناظر در صورتیکه دو سال از پروانه گذشته باشد کارفرما باید قرارداد را تمدید کند .

در رابطه با اضافه بنا با راهکاری که آقای شهردار ارائه خواهند داد بدون ورود به ماده 100 مشکل حل خواهد شد.

در رابطه با حق الاجاره عرصه ضمن ناچیز بودن مبلغ موضوع به قوانین کشوری مربوط می شود .

آقای استاندار :

موضوع راهکار حق الاجاره را از طریق مرکز پیگیری نمائید .

آقای رسولی : شهردار همدان

 قبل از صدور پایان کار و صورتجلسه تفکیکی نقشه های اصلاحی تهیه و به شهرداری ارائه شود و شهرداری نیز آنها را تأیید می نماید .

گزارش مسکن مهر در قالب شخص سازها نیز ارائه نشد و آمار عملکرد بیش از آمار مربوط به تعاونی های مسکن مهر است.

 مسائل مربوط به آتش نشانی بر اساس نقشه ها و استانداردهای اولیه و حداقلی است که متأسفانه در بعضی از بلوکها رعایت نشده است که لازم است تکمیل و انجام شود .

آقای فرزانه مسکن و شهرسازی

عمده مشکل در زمینه آتشنشانی در تعهداتی است که در نقشه های اولیه دیده شده است که انجام نشده و اجرای آن الزامی است .

آقای استاندار:

در زمینه مسائل ایمنی و آتش نشانی تعهداتی که توسط مساکن مهر انجام نشده باید مطابق قوانین جدید انجام شود. اما در واحدهایی که انجام شده مطابق ضوابط آن زمان بررسی وتکمیل وتائید شود.

 

آقای سلیمی : رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان

جهت مساکن مهر حدود 50 % تخفیف نسبت به قیمت نظارت در آن زمان داده شد و برای چهار تخصص متری سه هزار تومان داده شد و مهندسین ناظر نیزدر بازده زمانی پروانه نسبت به عملیات نظارت تعهد دارند و اکثر موارد چند سال از بازه زمانی پروانه گذشته است . جلساتی جهت حل این موضوع برگزار شده و تعدادی از همکاران نیز به جهت کمک به مساکن مهر پذیرفته اند که با شرایط قبل ادامه فعالیت بدهند وسعی خواهد شد مابقی نیز همراهی لازم را انجام دهند .

آقای  : بانک مسکن

کلیه مقررات و دستورالعملهای مسکن مهر توسط کمیته عالی مسکن مهر که با ریاست وزیر مسکن تشکیل می گردد تهیه و ابلاغ می شود و بانک مسکن به عنوان عامل اجرا می نماید. در خصوص پروژه هائی که فروش اقساطی شده اند امکان پرداخت تسهیلات متمم تاکنون مقدور نبوده است و با توجه به محدودیت ها ،اعتبارات برای تکمیل پروژه های نیمه تمام در نظر گرفته شده است . بانک مسکن آمادگی پرداخت را دارد و مکاتبات لازم در این زمینه را انجام خواهد داد .

تسهیلات متمم نیز به واحدهائی که به مرحله فروش اقساطی نرسیده داده می شود و عملا" از لحاظ عقود بانکی امکان پرداخت تسهیلات متمم پس از فروش اقساطی نمی باشد علیهذا در صورت تفکیک و صدور پایان کار اعضاء به تنهائی می توانند مراجعه و با نرخ مصوب شبکه بانکی تسهیلات دریافت نمایند .

آقای استاندار :

با توجه به اینکه ممکن است این مشکل در سطح کشور نیز مطرح باشد بانک مکاتبه و پیگیری لازم را بنماید .

اتاق تعاون اعضاء را جهت دریافت وام مکمل و با شرایط تسهیلات موجود به بانک معرفی نماید .

عدم مراجعه بعضی از اعضاء مسکن مهر در رابطه با تعیین تکلیف را اتاق تعاون از طریق مراجع حقوقی پیگیری نماید .

جهت بررسی و حل مشکل تعاونی های سه جانبه آقای فرزانه و آقای نادی و مدیران تعاونی های سه جانبه و بانک جلسه ای گذاشته و راهکاری اخذ شود .

 

 

آقای زبردست :

در رابطه با واگذاری پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی 22 پروژه واگذار شده است و حدود 160 پروژه آماده و قابل واگذاری می باشد به جهت ترغیب بخش خصوصی به مشارکت در تقبل و تکمیل پروژه ها بعضی از موانع باید برطرف شود که یکی از آنها امکان تغییر کاربری پروژه ها و دیگر واگذاری پروژه های سودده ویا مرغوبتر از طرف دستگاهها می باشد .

آقای فرزانه :

پیشنهاد می شود پروژه ها دولتی از ابتدا با مشارکت و سهام داری بخش خصوصی تعریف و اجرا شود و موضوع پروژه های قابل واگذاری از هر دو منظر تغییر کاربری و قابلیت انتفاع بیشتر بررسی مجدد خواهد شد .

آقای استاندار :

400 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام روی دست دولت گذاشته شده است . برای این پروژ ها اعتباری تعریف نشده بود و دولت تصمیم به واگذاری همه آنها دارد از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی خواهش می کنم کل پروژه های استان را بررسی کنند و پروژه هائی را که مد نظر دارند را اعلام نمایند .

شرایطی را که دولت جهت واگذاری در نظر گرفته است بسیار مناسب است. 80% قیمت واقعی ارزیابی شده دریافت نخواهد شد و 20% مابقی هم بصورت اقساط دریافت و پس از راه اندازی و سوددهی پروژه دریافت می شود .

کمیته ای متشکل از سازمان برنامه و بودجه و دستگاههای اجرایی مربوط و آقای عراقی و آقای فرزانه و آقای کاظمی و آقای اسکندری بررسی نمایند آیا پروژه ی قابل واگذاری مناسبی هست که سازمان مربوط از واگذاری آن امتناع کرده باشد و همچنین امکان تغییر کاربری را نیز بررسی نمایند در صورتی که دستورالعمل مبهم می باشد جهت اصلاح آن اقدام شود .

دستور دوم جلسه : مشکلات شرکتهای تعاونی فرآورده های لبنیاتی

آقای نادی :

در استان همدان 54 کارخانه تولید فرآورده های لبنی داریم که 12 واحد آن تعاونی هستند . 36 واحد تعطیل و 18 واحد در حال فعالیت داریم . علت اصلی تعطیلی واحدها کمبود منابع مالی نمی باشد . کارخانجات تحت نظارت های مختلفی هستند و باید محصول کاملا" بهداشتی تولید و عرضه نمایند که اینها هزینه هائی را بر قیمت نهائی می افزاید که با عرضه محصول لبنی  بصورت فله ایی  و غیر بهداشتی قابلیت رقابت ندارد .حدود 400 واحد فله فروشی و تولید فرآورده های لبنی در استان شناسائی شده اند . قیمت شیر فله ایی در سطح همدان حدود 1700 تومان و شیر کارخانه ایی حدود 2400 تومان است و این امر باعث ایجاد مشکل در عرضه محصول توسط کارخانجات شده است .

جهت حل مشکل پیشنهاد می شود یارانه ایی به این بخش داده شود به این منظور یارانه ایی که دولت به تعاونیهای روستا در این زمینه می دهد را می تواند مستقیما" به واحدهای لبنی پاستوریزه بدهد .

مشکل دیگر طلب شرکتهای لبنی از دولت به جهت توزیع شیر مدارس است مثلا" شرکت ت