صورتجلسه یازدهمین شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مرداد 96

 صورتجلسه یازدهمین شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مرداد 96

 

شماره نشست: 11

تاریخ جلسه: 05/05/95   

ساعت شروع 11:00

ساعت خاتمه : 13:15

مکان : سالن همایش های دانشگاه علوم پزشکی

رئیس جلسه : آقای مهندس ناصر نیکبخت     

دبیرجلسه : آقای مهندس علی اصغر زبردست 

دستور جلسه

1.      مشکلات فعالین اقتصادی در بخش صادرات و ضمانت نامه های مربوطه .

2.      مسائل مربوط به گردشگری و رونق گردشگری .

 

 

 

 

یازدهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان با قرائت آیاتی از قرآن مجید و با حضور استاندار محترم جناب آقای نیکبخت و ریاست محترم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی جناب آقای زبردست و هیئت نمایندگان استانهای شمال غرب کشور برگزار گردید .

مشروح مذاکرات :

جناب آقای زبردست – رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان

آقای مهندس زبردست با تشکر از حضور عزیزان حاضر در جلسه  و خوش آمد گویی به آقای دکتر صالح آبادی مدیر عامل  محترم بانک توسعه صادرات  و هیئت همراه  و اشاره به این نکته که این بانک راه گشای امورات فعالین اقتصادی می باشد.

با توجه به نقطه نظرات مقام معظم رهبری در خصوص رونق صادرات نیاز به حمایت و کمکهای بانک ها  و صندوق ضمانت هست ، ایشان با ابزار رضایت از خدمات بانک توصعه صادرات علی الخصوص در زمان مدیریت آقای دکتر صالح آبادی به قدمهای خوبی که برداشته شده اشاره و با توجه به مشکلات انباشته شده از گذشته ، فعالیت های خوبی برای فعالین  اقتصادی در خصوص مباحث صادراتی از جمله صادرات خدمات فنی و مهندسی صورت گرفته است  .

ایشان از آقای دکتر صالح آبادی با توجه به وضعیت کشور در گذشته که گرایش به واردات وجود داشته و اینکه ما باید آهنگ را به سمت صادرات تغییر دهیم  و بخش خصوصی موفقیت های خوبی در بخش صادرات نداشته است  .

ایشان با اشاره به باز شدن دریچه های جدید پیش روی فعالین اقتصادی در کشورهای مختلف نیاز هست بانک توسعه صادرات در کنار فعالین اقتصادی بخش خصوصی قرار بگیرد و در بحث مبادلات پولی و جابه جایی پول به این بخش کمک نماید .

دولت و کشور در بخش صادرات خوب نتواسته اند خود را جا بیندازد که این امر به دلیل عدم رشد شرکتهای قدر و قوی بخش خصوصی در استان و کشورمی باشد .

ما در بخش صادرات استان به صورت پراکننده فعالیت داریم اما به صورت جدی بخصوص در بخش صادرات فنی و مهندسی  و سایر بخشها علیرغم داشتن پتانسیل بالا نتوانستیم فعالیت چشمگیری داشته باشیم .

 بازار آسیای میانه را به سادگی از دست داده ایم و بازارکشورهای عربی را بنا به دلایلی از دست داده ایم و در بحث عراق و کشورهای همسایه هم به این صورت است و درصد اندکی از بازار عراق را در اختیار داریم .

فعالین اقتصادی باید بتوانند برنامه های خوبی را تدارک ببینند  و حمایت های  دولت هم نیاز هست .

با انجام بررسی های مختصر به این نتیجه می رسیم که ترکیه در بازار آسیای میانه و عراق و سایر کشور های عربی اگر فعالیت خوبی داشته این موفقیت  با حمایت دولت ترکیه صورت گرفته و اگر حمایت های دولت نبود بخش خصوصی ترکیه کاری از پیش نمی برد ایشان در این رابطه به بازار قطر در چند ماهه اخیر اشاره کردند که قبل از ورود ما ترکیه این بازار را تسخیر کرد  .

ما هیچ منابع دیگری برای تامین مالی فعالین اقتصادی به غیر از بانکها تعریف نکرده ایم البته ما درمقطعی  تبصره های 3 و تبصره های 50 وجوه اداره شده را دولت تعریف کردیم  اما در حال حاضرهمه مشکلات به سمت بانکها می رود و باید بانکها از منابع خود این سرمایه ها را تامین کنند .از فعالین اقتصادی انتظارات زیادی در بخشهای مختلف می رود و باید در بخشهای مختلف از جمله دارایی –تامین اجتماعی و سایر بخشها دولت اجازه تنفس به این بخش را بدهد تا بخش خصوصی بتواند روی پای خود بایستد.

 بانک توسعه در این زمینه کمهای خوبی می تواند به بخش خصوصی بدهد و صندوق توسعه هم به این صورت می باشد .

در ادامه نمایندگان استان های شمال غرب به بیان پیشنهادات و مشکلات خود در خصوص موضوع جلسه به شرح ذیل پرداختند :

مرکز گرایی در بانک توصعه صادرات کاهش یابد و شعب استانی بتوانند تصمیم گیری های بیشتری داشته باشند .این مشکل در سرعت انجام امور باید افزایش یابد این مشکلات در زنجان وجود دارد .

عنوان بانک توسعه صادرات می باشد و وقتی در استان زنجان در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان گزارش عملکرد بانکی مورد بررسی قرار می گیرد،  بانک توسعه صادرات مشارکت کمتری نسبت به سایر بانکها دارد  .و پیشنهاد بررسی کشوری این موضوع را در کل کشور دادند .

بحث کاهش ریسک نوسانات نرخ ارز در این بانک به عنوان یک بانک تخصصی پوشش داده شود  .

نماینده اردبیل :

ایشان در خصوص فعالیت کم بانک توسعه صادرات در اردبیل و عدم فعالیت مناسب در جذب مشتری در این استان اشاره  و خواستارافزایش فعالیت این بانک در اردبیل شدند .

نماینده آذربایجان غربی

توجه به توسعه صادرات ضرروی می باشد و در این زمینه بانک توسعه صادرات باید کمک کند ما برای اصلاح ترازهای مالی نیاز به تایید ارزیابی داریم و این موضوع در کشور مطرح می باشد و خواهش کردند در این خصوص بانک توسعه صادرات کمک کند و برای توسعه صادرات این بانک بیشتر تلاش کنند .موسسات غیر مجاز منابع را جذب کردند و بانکهای تخصصی منابع خوبی در اختیار ندارند .

نماینده آذربایجان شرقی:

ضمن تشکر از اتاق همدان و عرض ادب و احترام خدمت حاضرین در جلسه

ایشان ضمن تایید سخنان آقای مهندس زبردست در خصوص صادرات خدمات فنی و مهندسی ، ما 450 هزار نفرتحصیل کرده در حوزه خدمات فنی مهندسی داریم و 35 درصد بیکار هستند و ما چاره ای جز صادرات این خدمات نداریم .

بانکهای چین و ترکیه اجازه کار و نفس کشیدن را به ما نمی دهند .اگر ما 2.5 برابر تسهیلات اخذ شده بخواهیم خود هزینه کنیم در بخش صادرات موفق نخواهیم بود علی الخصوص در بخش صادرات خدمات فنی مهندسی .

ما نباید فرصت حضور در سویه و عراق را از دست بدهیم .

نماینده آذربایجان شرقی:

 به این نکته اشاره کردند که حدود اختیارات بانک باید گسترش یابد صندوق ضمانت توسعه در کنار بانک توسعه قرار گیرد .در تمامی کشورها ریسک صادرات را دولت به عهده می گیرد .مانباید تنها از آقای دکتر و دولت بخواهیم مشکلات را حل کند بلکه باید از رئیس اتاق ایران درخواست مطرح کردن مسائل با حضور سران سه قوه مطرح کنند .

آقای مهندس زبردست با خوش آمد گویی خدمت آقای مهندس نیکبخت در خصوص جلسات برگزار شده با حضور اتاقهای تبریز ارومیه زنجان و اردبیل که دومین جلسه به میزبانی همدان می باشد و اشاره به این نکته که این استانها از لحاظ فرهنگی دارای اشتراکات زیادی هستند و می توان پتانسیل خوبی را با همکاری این استانها انجام داد و به همین خاطر از آقای دکتر صالح آبادی خواستیم همزمان با برگزاری جلسات شمال غرب انجام دهند تا مشکلات فعالین اقتصادی در خصوص صادرات و مسائل انتقال پول و جابه جایی ارز و ریال بررسی گردد .

نماینده گان همدان (مهندس موسوی و مهندس توتونچیان )

در خصوص مشکلات وصول مبالغی که بانک توسعه از صندوق ضمانت تحت عنوان بیمه کشایش اعتبار وصول  کرده و با توجه به اینکه 90 درصد مبلغ گشایش اعتبار تسهیلات بود بانک توسعه ده درصد مابغی را به شرکت ایشان عودت نمی دهد .

در مباحث صادراتی باید به فرهنگ صادرات توجه کرد و کار فرهنگی در این خصوص انجام داد.عموما برای افراد مهم نیست صادر کننده با چه مشکلاتی روبرو می باشد .

سرعت در کار و منابع در امر صادرات بسیار مهم است و بازار هدف منتظر حل مشکلات ما نمی ماند .

فله فروشی برای ما عادت شده .

بازار قطر خواستار اجناس بی کیفیت با بسته بندی نامناسب نمی باشد .

برای رفع موانع کسب و کار در سال 95 چه کاری انجام داده ایم و صادرات ارتباط مستقیم  به اراده و فرهنگ ما دارد .

نماینده زنجان

اولین چیزی که از صادر کننده مطالبه می کنند ضمانت نامه هست و خواستار رفع این مانع توسط بانک توسعه صادرات شدند .

نماینده همدان آقای  (خزایی )

در کشور آخرین روغن کشی توسط ما تاسیس شده و بانک توسعه صادرات هیچ کمکی به ما نکرده و با توجه به اینکه رقابت سختی با کشور ترکیه داریم با یاری و کمک خود را به کشورهایی مثل ترکیه برسانیم.

نماینده ارومیه :

ما فرهنگ صادرات را داریم،دولت باید موانع صادرات را برطرف کند. وجود آقایان انصاری و نهاوندیان در هیأت ولت بسیار ارزشمند است.دولت آقای روحانی روابط بین المللی را با  وجود امنیت حفظ کرده است و حالا نوبت ما در بخش خصوصی است که در جهت رشد روند اقتصادی تلاش کنیم.

وقتی امنیت اقتصادی داشته باشیم سرمایه گذار خارجی در ایران با اطمینان خاطر سرمایه گذاری می کند.

باید جمعی تشکیل دهیم با حضور استانداران و نمایندگان اتاق های هر استان تا بتوانیم مشکلات را حل نماییم.

استاندار همدان ضمن خیر مقدم گویی با بیان اینکه "صادرات نباشد واحدهای صنتی و تولیدی همدان تعطیل می‌شوند" گفت "از میانجی‌گری بین صادرکنندگان و بانک توسعه صادراتی خوشحال نیستم چرا که این بانک باید حامی صادرکنندگان باشد."

استاندار همدان به این نکته اشاره کردند که  "مردم در انتخابات گذشته به دولت رأی دادند تا دولت کارهای نیمه تمام خود را در مسائل اقتصادی، بازرگانی، اشتغال و تولید به پایان برساند."

ایشان با بیان اینکه "برجام به ثمر نشست و تحریم‌های کنونی آمریکا بی نتیجه است گفت "آمریکا، اتحادیه اروپا را در این تحریم‌ها همراه خود ندارد و نمی‌توان این تحریم‌ها را تحریم‌های مادر عنوان کرد چرا که آمریکا از این ترفند عایدی ندارد."

وی با اشاره به اینکه "فعالان اقتصادی همدان می‌توانند صادرات را تقویت کنند" بیان کرد "شنبه سمینار استانداران با اتاق های بازرگانی سراسری کشور و معاون اول ریاست جمهوری در پایتخت برگزار می‌شود که در آن جلسه نیز به بررسی مسائل و راهکارها پرداخته می‌شود."

استاندار همدان با بیان اینکه "باید از سرمایه‌های زیر زمین دست برداشته و درآمد صادرات نفت و گاز را از صادرات جدا کنیم" اظهار داشت "باید میزان صادرات غیرنفتی را جدا کنیم چرا که بعد از کاهش این منابع با مشکل مواجه می‌شویم ضمن اینکه صادرات نفت را صادرات نفرین شده می‌گویند که با هم افزایی بخش خصوص و دولتی می‌‍توان مملکت را به توسعه صادراتی برسانیم."

نیکبخت با تأکید بر اینکه "مالیات نمی‌تواند جایگزین درآمدهای حاصله از صادرات نفتی و غیر نفتی باشد افزود: اگر صادرات نباشد نمی‌توان روی مالیات هم حسابی باز کرد."

وی همچنین خطاب به صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات کشور بیان کرد "از اینکه بین صادرکنندگان و بانک توسعه صادراتی میانجی‌گری کنیم خوشحال نیستم چرا که ما نباید شکایت این بانک تخصصی مجموعه را از صادرکنندگانمان بشنویم."

نیکبخت با بیان اینکه "بانک توسعه صادرات می‌تواند در توسعه و اشتغال کشور از هر بانکی تأثیر بالاتری داشته باشد" گفت "در همدان واحد تولیدی صنعتی فولادی را داشتیم که 180 میلیارد تومان به تمام بانک‌ها بدهی داشت و 8 ماه نیز زندانی شده بود و به حدی رسید که طلبکاران قطعات کارخانه را بردند."

استاندار همدان افزود "متأسفانه شرکت برق باختر نیز به جای طلب خود ترانس‌های واحد صنعتی را از جا کنده و بار کمیون کرد ولی وقتی ستاد رفع موانع تولید ایجاد شد این واحد با بدهی بسیاری که به بانکها داشت و همه مشکلات موجود با مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید احیا شد و 15 میلیارد تومان تسهیلات برای احیای آن اختصاص دادیم.

قیاس کارخانه سحر با کاله آمل اشتباه است.

وی با اشاره به اینکه کارخانه تولیدی سحر همدان برند بین المللی دارد و برای همدان در روسیه افتخار است گفت: مدیرعامل بانک توسعه صادرات کشور نباید این شرکت را با کارخانه کاله آمل مقایسه کند چرا که آن واحد با حمایت های همه جانبه سیاسی و غیر سیاسی فعالیت کرد ولی کارخانه سحر همدان توسط توتونچی مذدیر آن با 13 نفر احیا شد و اکنون خط تولید آن با اشتغال 900 نفر فعال است و باید به آنها در زمینه تسهیلات به آن کمک شود.

نیکبخت با بیان اینکه از عملکرد بانک توسعه صادرات در همدان راضی نیستم اعلام کرد: البته از رئیس بانک ناراضی نیستم چون دست او بسته است ولی انتظار داریم تا بانک توسعه صادرات به صادرکنندگان کمک کند، اگر صادرکنندگان بدهکاری دارند، تعیین تکلیف شوند و تسهیلات جدید به آنها ارائه شود.

استاندار همدان بیان کرد: 800 واحد تولیدی استان را با کمک بانک‌ها فعال کردم ولی اگر صادرات نداشته باشند همه آنها تعطیل می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در همایش هیئت امنای علوم پزشکی‌های سراسرکشور به عنوان یکی از سخنرانان از جایگاه استانداران انتخاب شده بودم گفت: وقتی رئیس مجلس در سخنرانی خود گفت، بخش خصوصی باید به کمک دولت بیاید و سرمایه گذاری کند، بنده در سخنرانی‌‌ام عنوان کردم وقتی حمایتی از بخش خصوصی انجام نمی‌گیرد با چه دلیل و انگیزه‌ای وارد کار شود وقتی با ذره‌بین به آن نگاه می‌کنیم، برای چه ورود یابد.

نیکبخت عنوان کرد: بخش خصوصی زمانی ورود پیدا می‌کند که همه مسئولان به او اعتماد کنند و دلگرمی دهند و مورد حمایت بانکها نیز قرار گیرد بر این اساس باید صادرکنندگان را امیدوار کرد تا به وعده‌های داده شده بتوان عمل کرد.

استاندار همدان اظهار داشت:مردم به دولت مجددا اعتماد کردند و بدون کمک بانک‌ها نمی‌توان به امید مردم پاسخ داد بانک توسعه صادراتی نیز در این راستا حمایت کننده باشد در غیر این صورت نمی‌توانیم به وعده‌های خود عمل کنیم.

 

علی صالح‌آبادی در دومین نشست هیئت نمایندگان اتاق‌‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شمال غرب کشور(تبریز، اردبیل، ارومیه، زنجان و همدان) که روز پنج شنبه 5 مردادماه 1396 در سالن همایش دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد، تاکید کرد "صادرات غیرنفتی موضوع راهبردی کشور است که همه باید از آن حمایت کنند."

به گزارش روابط عمومی اتاق همدان، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با تأکید بر اینکه "کشورهایی که تولید و صادرات غیرنفتی را جدی نگرفتند اقتصادشان رو به سقوط قرار گرفته" ضمن اشاره به وضعیت وخیم ونزوئلا به دلیل اتکا به واردات بیان کرد "صادرکنندگان ما از دو مؤلفه رقابتی قیمت و کیفیت برخوردارند ولی تفکر صادراتی نیز در جامعه ما باید مورد توجه قرار گیرد."

وی عنوان کرد "بانک توسعه صادرات به دلیل ماهیت و وظیفه ذاتی آن که بیشتر متمرکز بر فعالیت‌های ارزی است در دوران تحریم آسیب های بیشتری را به نسبت دیگر بانک ها متحمل شد."

صالح آبادی تصریح کرد "در گذشته حتی یک حساب فعال در بانک‌های خارجی نداشتیم ولی اکنون در بیش از 30 بانک خارج از کشور حساب فعال داریم."

وی با اشاره به "منابع بانک توسعه صادرات" گفت "این بانک در استان های کشور تک شعبه‌ای است و مانده تسهیلات در دولت قبل 8 هزار میلیارد بود که اکنون به 17 هزار و 400 میلیارد تومان رسیده است که 80 درصد این تسهیلات ارزی و 20 درصد آن ریالی است که به مشتریان پرداخت شده است."

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با بیان اینکه "منابع در اختیار این بانک عمدتا از صندوق توسعه ملی تامین می شود" افزود "سرمایه بانک 2500 میلیارد تومان است که سال گذشته بعد از تصویب تبصره 35 در مجلس، هزار میلیارد تومان به بانک تخصیص یافت که البته آن بدهی بود که باید به بانک مرکزی پرداخت می‌شد و این سرمایه جدید تلقی نمی‌شود."

صالح آبادی با اشاره به اینکه "اگر نسبت صادرات غیر نفتی به منابع بانکی را در نظر بگیریم مبلغ ناچیزی می‌شود" بیان کرد "در حالی که شرکت کاله آمل 250 میلیون دلار صادرات دارد ما قبلا 30 میلیارد تومان منابع و امسال 60 میلیارد تومان به این واحد اختصاص دادیم و اگر نسبت یک به یک بگیریم باید هزار میلیارد تسهیلات بدهیم همانطور که اگر میزان صادرات شرکت سحر همدان را نیز در نظر بگیریم تقریبا 7 میلیارد دیگر متناسب با آن می‌توانیم تسهیلات بپردازیم."

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران تصریح کرد "از صندوق توسعه ملی 800 میلیارد تومان اعتبار دریافت کرده ایم و اکنون منابع به بیش از 3 هزار میلیارد تومان رسیده و امسال در بسته صادرات غیرنفتی قرار شد تا صندوق از منابع امسال خود بخش قابل توجهی را به توسعه صادرات اختصاص دهد که اگر تخصیص یابد امسال بهتر از سال قبل عمل می‌کنیم."

صالح آبادی اظهار داشت "نرخ های سود تسهیلاتی که صندوق توسعه به صادرکنندگان ارائه می‌داد 16 درصد بود که در جلسه‌ای با حضور رئیس جمهور به 11 درصد رسید و کاهش 5 درصدی داشت ضمن اینکه 300 میلیاردتومان سررسید صندوق توسعه ملی است که باید پرداخت کنیم و موافقت کردند تا آن را تمدید و اعتبار را مجدد به خود ما پرداخت کنند."

وی بیان کرد "اعضای اتاق‌های بازرگانی انتظار دارند تسهیلات را به صورت سقف اعتباری پرداخت کنیم ولی چون صندوق به صورت غیر سقف تسهیلات را به ما ارائه می‌دهد ما نیز به همین صورت ارائه می‌کنیم که اصلاح آن می‌تواند منابع پایداری برای بخش صادرات باشد."

صالح آبادی با اشاره به اینکه "تسهیلات تا سقف 500 میلیون دلار به صورت ارزی برای نوسازی و توسعه ارائه می‌شود" گفت "در این بانک اصلا به‌دنبال سودآوری بالا نیستیم و نخستین اولویت ما کمک به صادرات است و از سوی دیگر نمی‌خواهیم بانکی زیان ده باشیم."

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در مورد "کاهش ریسک نرخ ارز در صادرات" بیان کرد "بانک نمی‌تواند این کار را انجام دهد و باید بازار به دنبال آن باشد و این اقدام از عهده تنها یک بانک خارج است."

صالح آبادی در مورد "صدور خدمات فنی و مهندسی و صدور ضمانت نامه‌های ارزی" عنوان کرد "موانعی در این راستا بر سر راه است و کشور اوگاندا ضمانت‌نامه ارزی می‌خواست که صدور آن بسیار سخت است و در حال پیگیری کار برای تهیه آن هستیم."

وی با اشاره به اینکه "پروژه‌ای را در ارمنستان پذیرفتیم که 83 میلیون یورو تسهیلات می‌خواهد" بیان کرد "در بحث صدور ضمانت نامه‌های بانکی کار دشوار است ولی غیر ممکن نیست و اکنون نیز در حال صدور ضمانت نامه برای بانک اوگاندا هستیم."

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با اشاره به اینکه "بسیاری از مراکز خدمات فنی مهندسی ما در عراق دچار چالش شده‌اند" عنوان کرد "اکنون 70 درصد صادرات خدمات فنی- مهندسی ما به عراق ارائه می شود."

وی خاطرنشان ساخت "بر این اساس 200 میلیون دلار خط اعتباری به شرکت‌های خدمات فنی مهندسی اعطا شده تا بتوانند به صورت موقت مشکلات‌شان را حل کنند."

صالح‌آبادی بیان کرد "مقرراتی که حاکم بر نظام بانکی است در مورد تمامی بانک‌ها یکسان است ولی بانکهای توسعه‌ای دغدغه‌هایی دارند که با بانک‌های تجاری تفاوت دارد."

در راستای  نشست هییت  محترم نمایندگان  اتاق های شمال غرب  کشور در همدان  جناب اقای اصغری ریاست کمیسیون گردشگری  اتاق ایران فرمودند 

"بسیار کار قشنگی است این نشست "

که هییت  محترم نمایندگان  منطقه  شمال غرب و روسای کمیسیون گردشکری  در راستای اهداف مشترک و ارتقا گردشگری منطقه اتاق فکر تشکیل دهند  و بدنبال توسعه متوازن  گردشگری در کشور را در غالب تقسیمات جغرافیایی داشته باشند این حرکت  شروع یک نوع  صادرات گردشگری در کشور است

برابر گواهی یونسکو از نظر وجود آثار تاریخی ما جز ۱۰ کشور نخست جهان هستیم از منظر اکوتوریسم و اقلیمی جز ۵ کشور برتر دنیا هستیم برا اساس نظر مجمع جهانی اقتصاد شاخص سفر در ۲۰۱۵ با مطالعه ۱۴۱ کشور جهان ایران اقتصادی و ارزان ترین مقصد جهان می باشد.

تهران در ۲۰۱۶ بین ۱۰ شهر پر بازدید در خاورمیانه و آفریقا در رتبه ۶ قرار دارد.

۱۳درصد رشد در ورود گردشگری در ایران در دولت تدبیر امید شاهد بوده ایم.

ما باید تلاش کنیم همه ما مسئولیم در صنعت گردشگری کامهای بلندی برداریم. ما باید جایگزین صنعت نفت شویم.

دکتر  شریف نژاد  رییس دبیر خانه ۲۰۱۸ تبریز در این نشست فرمودند 

ما  باید  یک قرائت مشترکی از گردشگری داشته باشیم  باید تلاش  شود  از کمیسیون گردشگری اتاق ایران  از ظرفیتهای شهرداری در راستای  ارتقا جایگاه گردشگری در کشور بیشترین بیشترین بهره  را ببرد  در این راستا پیشنهادی خاص را ارایه نماینذ با توجه به فضای حاکمیتی و حکومتی مناسبی هست  استفاده شود.

دکتر خلیلی مدیر عامل سازمان توسعه گردشکری شهرداری تبریز 

هفتاد میلیون گردشگر فرهنگی داریم که می تواند  بازار هدف ما باشد   تفاوت ها  و متفاوت بودن ها را بشناسیم و بشناسانیم و  در این راستا با احساس مسئولیت قدم برداریم  و ظرفیت ها را  در حوزه طبیعی و تاریخی پنج استان  به بهترین شکل استفاده کنیم

شیروانی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق همدان

با هماهنگی پنج استان بتوانیم گردشگران را وارد شمال غرب و غرب کشور کنیم و به دنبال ایجاد پکیج سفر مشترک به ۵ استان باشیم.

وزارت گردشگری باید تاسیس شود و طبق قانون خاص خود عمل کنیم و مطالبه گر باشیم.

عنوان گردشگری به اسم اتاق ها اضافه شود.

مهندس سفیدی رئیس کمیسیون گردشگری زنجان

تفاهم نامه همکاری مشترک ۵ استان منعقد شود تا از ظرفیت برگزاری نمایشگاه ها، رویدادها و جشنواره های مختلف بهره مند شویم.

مسیر جدید مثل غارها و مسیر تخت سلیمان استفاده شود.

دبیرخانه مشترک ایجاد شود و جشنواره های سنتی برگزار شود.

اقای اصغری  : قسمت دوم صحبت ها :

برابر گواهی یونسکو از نظر وجود آثار تاریخی ما جز ۱۰ کشور نخست جهان هستیم از منظر اکوتوریسم و اقلیمی جز ۵ کشور برتر دنیا هستیم برا اساس نظر مجمع جهانی اقتصاد شاخص سفر در ۲۰۱۵ با مطالعه ۱۴۱ کشور جهان ایران اقتصادی و ارزان ترین مقصد جهان می باشد.

تهران در ۲۰۱۶ بین ۱۰ شهر پر بازدید در خاورمیانه و آفریقا در رتبه ۶ قرار دارد.

۱۳درصد رشد در ورود گردشگری در ایران در دولت تدبیر امید شاهد بوده ایم.

ما باید تلاش کنیم همه ما مسئولیم در صنعت گردشگری کامهای بلندی برداریم. ما باید جایگزین صنعت نفت شویم.

 

 

مصوبات جلسه :

موضوع

شرح مصوبه

دستگاه مجری

پرداخت پایین تسهیلات توسط بانک توسعه صادرات و اختیارات شعب استانی .

1-با توجه به نسبت پایین سهم تسهیلات پرداختی توسط بانک توسعه صادرات به تسهیلات صادراتی پرداخت شده توسط سایر بانکها مقرر گردید

سهم این بانک از طریق افزایش اعتبارات در ارائه تسهیلات صادراتی افزایش یافته و همچنین سقف تسهیلات پرداختی وسطح اختیارات شعب استانی افزایش یابد.

 

سود مرکب و جرایم تسهیلات با توجه به بخشنامه های مرتبط حذف گردد .

با توجه به تغییر قیمت انرژی وارز از زمان هدفمندی یارانه ها مقرر گردید موضوع حذف سود مرکب وجرایم پلکانی مطابق بخشنامه شماره94/184847 به ما قبل تاریخ 7/7/94 تسری داده شود.استاندار محترم همدان موضوع راپیگیری خواهند نمود.

 

صدور ضمانت نامه بانکی و افزایش پوشش ریسک نوسانات ارزی .

مقرر گردید بانک محترم توسعه صادرات ضمن ارائه ضمانتنامه های بانکی به فعالین اقتصادی برای شرکت در مناقصه های بین المللی نسبت به افزایش پوشش اقلام صادراتی صادر کنندگان وکاهش ریسک نوسانات ارزی امور لازم را بررسی وجهت اجرای انها از طریق بانک مرکزی

اقدام نماید .

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ: 5 مرداد 1396